2024-04-09

SIEKIAMA IŠSAUGOTI NYKSTANČIUS KURTINIUS

Kurtinys. Nuotrauka - M. Čepulio.

Lietuvoje vakarinis kurtinys (Tetrao urogallus) yra viena labiausiai nykstančių paukščių rūšių. Patinų visoje Lietuvos teritorijoje bepriskaičiuojama vos iki trijų šimtų, rūšis įtraukta į Raudonąją knygą, saugoma visoje Europoje, steigiant „Natura 2000“ teritorijas.

Tai senų, brandžių pušynų gyventojas. Pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais, kurtiniai susirenka į savo pamėgtas vietas, kuriose metai iš metų vyksta jų tuoktuvės. Į tik dėl jiems vieniems žinomų kriterijų pasirinktą vietą atskrenda patinai ir susirenka patelės. Tai įspūdingas reginys, kurio metu tekant saulei patinai leidžiasi iš medžių viršūnių ir išskleidę savo vėduoklines uodegas savotiškai teksi, kaunasi su kitais patinais, o nugalėtojui atitenka patelių dėmesys.

„Siekiant netrikdyti, apskaitas vykdome ne anksčiau kaip praėjus 4 val. po saulėtekio, kai paukščiai paprastai jau būna išsiskirstę iš tuokviečių. Tai labai griežtas reikalavimas, nes ryto metu tuokvietėje paukščiai poruojasi. Taip pat apskaitos turi būti baigiamos ne vėliau kaip 16.00 val., nes tuo metu patinai jau vėl susirenka tuokvietės medžiuose nakvynei” – pasakojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijos direkcijos ekologė Aleksandra Jurgo.

Kovo pabaigoje po atidžiai išklausyto Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertės (ornitologės) dr. Gintarės Grašytės išsamaus instruktažo ekologai ieškojo kurtinių veiklos žymių Dieveniškių istoriniam regioniniam parkui priskirtoje Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbioje teritorijoje Rūdninkų girioje.

Įrodymų ilgai ieškoti nereikėjo, radome pėdsakų, plunksnų, duobučių smėlyje, ekskrementų. Buvo registruojami kurtinių patinų nakvynės medžiai (tą padaryti galima tik įdėmiai apžiūrint kiekvieną potencialiai tinkamą medį ir kokios veiklos žymės yra po juo). Pagal ekskrementus galima apytiksliai įvertinti kiek kurtinių buvo susirinkę tuokvietėje, nustatyti tuokviečių ribas ir taip jas apsaugoti.

Iki šiol vakarinio kurtinio monitoringas Rūdninkų girioje buvo atliekamas kas antrus metus. Ateityje siekiant stebėti kaip šie išskirtiniai, aplinkos pokyčiams ypač jautrūs paukščiai reaguoja į karinio poligono teritorijos plėtimą krašto apsaugos tikslams užtikrinti, apskaitas planuojama atlikti kiekvienais metais.

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos informacija