Šiais metais vėl vyksta „Europos burės“ rinkimai, kuriuose dalyvauja net du Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektai, įgyvendinti pastaraisiais metais.
Šešioliktą kartą vykstančiu konkursu siekiama visuomenei pristatyti ir įvertinti didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodančius Europos Sąjungos fondų lėšomis finansuojamus projektus.
Konkurso „Europos burės 2024“ dalyviai varžysis ir bus apdovanoti septyniose kategorijose. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektai su kitais varžysis dvejose nominacijose: „Už investicijas į darnią aplinką“ ir „Už investicijas į žmogų“.
Nominacijai „Už investicijas į darnią aplinką“ pateiktas VSTT projektas „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, kuris buvo sudarytas iš I dalies ir II dalies.
Projekto tikslas – užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą naudojimą, tvarkymą bei pritaikyti jas lankymui ir pažinimui. Siekiant šio tikslo, buvo įgyvendinta daugybė veiklų, kurios viršijo iniciatorių lūkesčius – saugomos teritorijos tapo labiau prieinamos ir patrauklesnės lankytojams.
Šio projekto metu buvo sukurta daug pažintinių takų, tokių kaip Šiliniškių takas Aukštaitijos nacionaliniame parke ar pažintinis takas Anykščių regioniniame parke, sutvarkyti Vytauto kalnas, Škėvonių gūbrys, pastatytas Birštono apžvalgos bokštas Nemuno kilpų regioniniame parke. Šis apžvalgos bokštas per pirmą pusmetį sulaukė beveik 250 tūkstančių lankytojų.
Akivaizdu, kad projekto pasiekimus galima vertinti pagal lankytojų skaičių saugomose teritorijose. Minėtų projektu buvo planuota pasiekti apie 300 tūkstančių lankytojų per metus.
Projekto metu pastatytas Akmenos ir Jūros upių santakos apžvalgos bokštas Pagramančio regioniniame parke naujai per pirmuosius metus pritraukė 110 tūkstančių lankytojų ir buvo pripažintas „Sėkmingiausiu 2023 metų turizmo projektu“.
Kuršių nerijos nacionaliniame parke atnaujintas Parnidžio pažintinis takas per dešimt mėnesių pritraukė daugiau nei 148 tūkstančių lankytojų, atnaujintas Arlaviškių pažintinis takas Kauno marių regioniniame parke – per tą patį laiką daugiau kaip 60 tūkstančių lankytojų.
Įgyvendinus minėtą projektą, saugomos teritorijos tapo dar labiau patrauklesnės ir ženkliai išaugo lankytojų srautai. Lankytojams patinka atnaujinta infrastruktūra nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, patogiai sudėliota informacinė sistema, sutvarkyti gamtos paveldo objektai ir kt.
Nominacijai „Už investicijas į žmogų“ pateiktas VSTT projektas „Saugomų vertybių pažinimas ir informacijos sklaida“. Daugiau apie šį projektą.
Projekto metu buvo įgyvendinamos įvairios veiklos, siekiant didinti visuomenės informuotumą ir supratimą apie saugomas teritorijas: sukurtos žinutės tradicinėje bei socialinėje medijoje, įskaitant reklaminius vaizdo klipus, spaudos reklamos maketus ir banerius; sukurtas personažas lūšiukas bei edukacinis socialinis serialas. Buvo organizuota virtualūs turai bei panoraminės nuotraukos iš nacionalinių ir regioninių parkų, draustinių ir rezervatų, taip pat sukurti trumpo metro filmai, skirti saugomų teritorijų lankytojų centrams, organizuoti įvairūs renginiai. Buvo sukurti ir išleisti leidiniai „Lietuvos saugomos teritorijos“, „Baltų šventvietės“, „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas“, „Laukinė gamta". Buvo sukurta ir pristatyta nauja internetinė svetainė www.saugoma.lt bei mobili aplikacija „SAUgoma ir TAU“. Buvo sukurti lauko reklamos objektai, įskaitant reklamas ant Vilniaus miesto viešojo transporto autobusų, sukurti įvairūs suvenyrai su saugomų teritorijų simbolika.
Projektas tiesiogiai prisidėjo prie investicijų į žmogų, panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Sukurtos komunikacinės ir edukacinės veiklos padėjo didinti visuomenės informuotumą ir supratimą apie saugomas teritorijas, skatino aktyvų laisvalaikį gamtoje ir sveiką gyvenseną. Tokios iniciatyvos suteikė žmonėms daugiau galimybių pažinti savo kraštą, skatino bendruomeniškumą ir prisidėjo prie socialinės gerovės.
Konkurso „Europos burės 2024“ dalyvius vertins iš nešališkų ekspertų ir žinomų visuomenės atstovų sudaryta vertinimo komisija, taip pat visuomenė galės rinkti savo favoritus, balsuojant portale „Lrytas“ .
Balsavimas portale „Lrytas“ bus paskelbtas artimiausiu metu.