VSTT SUSITIKIMAS SU EUROKOMISARU DĖL BIOLOGINĖS ĮVAIROVĖS STRATEGIJOS

Data

2021 11 25

Įvertinimas
0
Susitikimas su eurokomisaru V. Sinkevičiumi.png

Šiandien, 11.25 d. 14 val. įvyko TEAMS nuotolinis VSTT specialistų susitikimas su Europos komisaru V. Sinkevičiumi. Susitikimo metu buvo  diskutuojama apie Europos komisijos Biologinės įvairovės strategiją iki 2030 metų, jos įgyvendinimą bei apie tai, kaip tai atsispindės kasdieniniame saugomų teritorijų specialistų darbe.

Susitikimą inicijavo ir moderavo VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis, o jame dalyvavo daugiau nei 130 ST sistemos specialistų, kurie po V. Sinkevičiaus pasakojimo, uždavė nemažai aktualių klausimų Europos komisarui, susijusių ne tik su biologinės įvairovės strategija, tačiau tai pat su Europos komisijos darbu, klimato kaitos stabdymu, miškų strategija, NATURA 2000 saugomų teritorijų skaičiaus didėjimu ir kt.

V. Sinkevičius, džiaugdamasis susitikimo iniciatyva, aptarė Europos sąjungos gamtosaugos aktualijas, kaip, pavyzdžiui įvykusią Klimato kaitos konferenciją, kurios metu, pasak Europos komisaro, „Pirmą kartą pasaulio lyderiai pradėjo įsisąmoninti gamtos svarbą – daugiau nei 100 pasaulio lyderių pažadėjo sustabdyti miškų nykimą“. Apie gamtos mums teikiamas paslaugas bus kalbama ir 2022 m. kovo 15 d. vyksiančiose diskusijoje dėl bioįvairovės apsaugos. „Sveikos ekosistemos – klimato kaitos stabdymo garantas“, - teigė Europos komisaras.

Be tinkamo finansavimo yra pakankamai sudėtinga pasiekti išsikeltų biologinės įvairovės apsaugos tikslų, todėl planuojama, šiuo metu biologijos įvairovės apsaugai skiriamą finansavimą didinti dvigubai.

Lietuvoje šiandien tik apie 37 proc. paukščių ir tik apie 27 proc. kitų rūšių būklė yra gera, todėl gamtos apsaugai neabejotinai reikia skirti daugiau dėmesio. Europos komisija šiuo metu rengia pasiūlymą dėl teisiškai privalomų gamtosaugos tikslų, kuris bus pateiktas jau 2022 m. I ketvirtyje ir bus pagrindinis dokumentas, padėsiantis įgyvendinti biologinės įvairovės strategijoje išsikeltus tikslus.

Miškų strategija, tai pat neatsiejama nuo biologinės įvairovės strategijos įgyvendinimo (80 proc. bioįvairovės randama miškuose) ir skirta ne tik didinti miškų plotą, bet ir jų kokybę ir atsparumą. Abiejuose strategijose yra nurodyta saugoti sengires ir senuosius miškus. „Miškas – tai kur kas daugiau nei mediena, tai ir poilsio, sveikatos vieta“, - teigia V. Sinkevičius. Europos komisaras informavo, jog bus planuojama miškų savininkams siūlyti dvi pasirinkimo galimybes: kirsti arba saugoti, Suomijos pavyzdžiu, kur, už miškų saugojimą savininkams yra mokamos išmokos.

Užbaigdamas kalbą V. Sinkevičius paminėjo ir tai, jog būtina šalyje didinti saugomų teritorijų (iki 30 proc.), ypač NATURA2000 ir griežtai saugomų teritorijų (iki 10 proc.) plotą, apsižvelgiant į Biologinės įvairovės strategijoje nurodomus tikslus, nes tai pirmiausia yra didžiulė investicija į mūsų visų ateitį.

Diskusijos metu buvo aptartas ir gamtosaugos bei miškų pramonės, kaip verslo šakos, priešpriešos klausimas, bendrai prieita išvada, jog miškininkaujant labai svarbu yra atsižvelgti į bendrus ekosistemų apsaugos principus, o ne vien medžių skaičių tam tikroje teritorijoje. Iškeltas klausimas ir dėl biologinės įvairovės apsaugos suderinimo su biokuro didinimo interesu, tvariu ūkininkavimu, dirvožemio apsauga, atsinaujinančia energetika. Džiugu, jog Europos sąjungoje didesnis prioritetas ir finansavimas yra numatytas būtent biologinės įvairovės apsaugai biokuro kontekste, tai pat Euro komisaras pabrėžė, jog žemės ūkis turi ne tik būti naudingas, bet ir „žalias“, o atsinaujinanti energetika, kaip, pavyzdžiui vėjo jėgainės, bioįvairovės nykimo priežastimi.

VSTT direktorius Albertas Stanislovaitis, susitikimo pabaigoje, iškėlė klausimą dėl galimybės gauti papildomą finansavimą iš Europos sąjungos, įgyvendinant VSTT gamtosauginę, vertingų saugomų teritorijų išpirkimo idėją iš privačių savininkų bei kokiu būdu ST darbuotojai gali dar labiau prisidėti prie bioįvairovės strategijos įgyvendinimo. Europos komisaro nuomone, tarnyba galėtų pasinaudoti ES struktūrinių fondų lėšomis bei skatinti pačių žemių savininkų iniciatyvą saugoti gamtą, o svarbiausia, ką šiuo metu daro ir ateityje galėtų padaryti ST specialistai – tai žinutės, apie gamtos apsaugą skleidimas, pagalbą žmogui rasti ryšį su gamta ir suprasti kokios išskirtinės vietos yra saugomos teritorijos.

Daugiau informacijos apie ES Biologinės įvairovės strategiją galite rasti čia:

https://vstt.lrv.lt/lt/naujienos/es-biologines-ivairoves-strategija-2030