POLEDINĖ STINTELIŲ ŽVEJYBA ĮTRAUKTA Į NEMATERIALAUS KULTŪROS PAVELDO SĄVADĄ

Data

2021 02 10

Įvertinimas
0
Stintų gaudymas Aukštaitijos nacionaliniame parke
Stintų gaudymas Aukštaitijos nacionaliniame parke

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko teikimu tradicinė poledinės ežerinių stintelių žvejyba sukant bobas Lūšių ežere įtraukta į nacionalinį Nematerialaus kultūros vertybių sąvadą.

Sąvadą šiais metais dar papildė lietuvininkų dainavimo, šilinių dzūkų grybavimo tradicijos, pintinių juostų pynimas, poledinė bumbinamoji stintų žvejyba, Lietuvos totorių gastronomija, Žolinės atlaidų šventinimas Krekenavoje. Sąvade nuo 2017 m. yra jau 39 vertybės, susijusios su įvairiomis atlikimo meno, tautodailės, amatų, švenčių, kulinarinio paveldo ir kitomis tradicijomis.

Poledinė stintelių žvejyba sukant bobas būdinga tik ežeringam Rytų Aukštaitijos regionui. Parko ežeruose ji žinoma nuo XIXa. pabaigos. XX a. pirmoje pusėje verslinė žvejyba buvo pirklių rankose. Jie iš savininkų nuomodavosi ežerus ir organizuodavo žvejybą.

Tada itin ištobulėjo poledinė žūklė tinklais, kuri naudojama ir šiais laikais žvejojant ežerines stinteles. Tinklai bobų pagalba ant Lūšių, Asalnų, Almajo, Šakarvų ežerų buvo traukiami iki pat sovietmečiu įkurto Ignalinos žuvininkystės ūkio suklestėjimo, kai poledinė žūklė pradėta vykdyti mechanizuotu būdu. Ant ledo bobos „sugrįžo“ sugriuvus tarybiniam ūkiui ir poledinę stintelių žvejybą traukiamais tinklais perėmus privatiems žvejams. 

Žvejojant vietinių vadinamas „stinkas“ medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas apie 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, kurio viduryje įtaisytas maišas, vadinamas motnia.  O vėliau dviem bobomis jis su laimikiu traukiamas ant ledo. Boba – statinė ant ašies su skersine kartimi, pritaisyta ant rogučių, kurią sukant virvė traukianti tinklo sparną vyniojasi ant statinės ir tolygiai traukia tinklą.

Dabartiniai UAB „Trainiškis“ žvejai, vadovaujami Nerijaus Grušniaus ir Tomo Vaitkevičiaus perėmė ir išmoko senąjį žvejybos metodą iš vyriausio Palūšės žvejo Stanislovo Rastenio. Suprasdami tradicinės žvejybos sukant bobas paveldo vertę, jie puoselėja ir senąsias žvejybos tradicijas.

Siekdama prisidėti prie senovinių stintelių žvejybos tradicijų išsaugojimo bei populiarinimo bei sukurti unikalią vietos tradicijomis paremtą šventę  Palūšės kaimo bendruomenė padedama Ignalinos seniūnijos ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos  2017 m. organizavo pirmąją  „Trauk stintelę“ šventę. Vėliau į šventės organizatorių būrį įsijungė Ignalinos rajono savivaldybė, Ignalinos rajono kultūros ir sporto centras, UAB „Aukštaitijos verslo centras. Taip, kartu su „Trainiškio“ žvejais, tapdami šios tradicinės vertybės ambasadoriais ir saugotojais.

Šiemet bobos sukasi ant ledo be žiūrovų, bet  kitąmet vėl kviesime jus pamatyti besisukančias bobas, paragauti  ant laužo liepsnos čirškančių ką tik ištauktų stintelių šventėje „Trauk stintelę 2022“.

Poledinė stintelių žvelyba sukant bobas pirmoji Ignalinos krašto vertybė įtraukta į Nematerialaus kultūros vertybių sąvadą. Tradicinės vertybės įtraukimas į savadą įpareigoja ne tik ja didžiuotis, bet ir ją puoselėti bei išsaugoti ateinančioms kartoms.

Vertybės apsaugos planas įpareigoja puoselėti tradicinį žvejybos būdą, kasmet fiksuoti, viešinti ir didinant žinomumą organizuoti šventę „Trauk stintelę“, jos metu pristatant gyvai šventės dalyviams tradicinį poledinės stintelių žvejybos būdą sukant bobas.

Aukštaitijos nacionalinio parko irLabanoro regioninio parko direkcijos informacija