2024-08-26

PIRK LANKYTOJO BILIETĄ - BALSUOK, KĄ TOBULINSIM ŠIEMET

Gamtosauginio mąstymo žmonės, lankydamiesi mūsų krašto nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, dažnai perka lankytojo bilietą, kuris tekainuoja 1 eurą. Tačiau yra ir tokių žmonių, kurie remia saugomas teritorijas, pirkdami žymiai brangesnį metinį lankytojo bilietą.  

Dažnam rūpi gamtosauga, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio vertybės ir jie noriai prisideda prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

Gautos lėšos už lankytojo bilietą skiriamos gamtos objektų, rekreacinių teritorijų priežiūrai, tvarkymui, informacinių stendų atnaujinimui,  taip pat švietėjiškai gamtosauginei veiklai vykdyti.

Dalį už metinius lankytojų bilietus susikauptos sumos (6000 eurų) nuspręsta skirti svarbaus rekreacinio objekto tvarkymui.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba paprašė saugomų teritorijų direkcijų, kad jos pasiūlytų tokius nacionalinių ir regioninių parkų objektus, kuriuos reikia kuo skubiau sutvarkyti ir naujai pritaikyti lankymui. 

O saugomų teritorijų lankytojus kviečiame balsuoti ir iš 8 siūlomų tvarkytinų objektų išrinkti vieną, kuriam ir bus skirtas 6000 eurų finansavimas. 

BALSUOKITE už vieną iš šių objektų, kurį Jūsų nuomone labiausiai reikia sutvarkyti ir kuriam Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba skirs 6000 eurų, surinktų už metinius lankytojų bilietus. Balsuoti galite čia - https://forms.gle/LPdGX7JZSSbR6ZUD9

•    Ginučių vandens malūno teritorija Aukštaitijos nacionaliniame parke
•    Sabalunkų stovyklavietė Gražutės regioniniame parke
•    Drevinės bitininkystės pažintinis takas Dzūkijos nacionaliniame parke
•    Verknės senvagės (Aukštadvario) šaltinis Aukštadvario regioniniame parke
•    Raganos kalnas Kuršių nerijos nacionaliniame parke
•    Paukščių stebėjimo namelis prie Plocio ežero Pajūrio regioniniame parke
•    Liepijų pėsčiųjų trasos medinis tiltas Žemaitijos nacionaliniame parke 
•    Žagarės dvaro parkas Žagarės regioniniame parke

Ginučių vandens malūno teritorija. Ginučių vandens malūnas ir pakrantė šalia jo – vienas labiausiai lankomų Aukštaitijos nacionalinio parko objektų. Tai vienintelis iš šešių parke esančių vandens malūnų, išsaugojęs autentišką įrangą. Malūno užtvanka – tai judriausia parko vieta, kurioje susikerta ir pėsčiųjų, ir dviračių, ir vandens maršrutai. Intensyvus judėjimas bei šiemet itin stiprūs lietūs ardo visų lankytojų pamėgtą pakrantę, todėl lankytojų bilietų surinktos lėšos būtų panaudotos pakrantės sutvirtinimui.

GINUČIŲ MALŪNAS.jpg

Sabalunkų stovyklavietės atnaujinimas. Gražutės regioniniame parke Luodžio ežero krante esanti Sabalunkų poilsiavietė yra tikras gamtos mėgėjų rojus. Tai vienintelė Lietuvoje stovyklavietė, pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia. Visa infrastruktūra sukurta taip, kad žmonėms su neįgaliojo vežimėliais ar vaikštynėmis būtų paprasta ir saugu. Vis dėlto, prieš 10 metų metais įrengtą stovyklavietę reikia atnaujinti. Būtų atnaujinama pavėsinė ir persirengimo kabina, taip pat 20 m ilgio lieptas, nuo kurio galima mėgautis nuostabia Luodžio ežero panorama.

Sabalunkų stovyklavietė.jpg

Drevinės bitininkystės takas. Šis takas vingiuoja Dzūkijos nacionaliniame parke, netoli Musteikos kaimo. Pasivaikščiojimas šiuo taku - puiki galimybė susipažinti su drevėtomis pušimis, pamatyti smėlio kalvelių ir nedidelių pelkučių mozaiką. Kelionė šiuo taku suteiks vertingų žinių apie bitininkystės istoriją, padės įvertinti sunkų šio krašto bitininkų triūsą  Drevinės bitininkystės pažintinis takas įrengtas pelkėtoje vietovėje, tad dalis tako apsemiama. Per 12 metų lieptai supuvo, tapo nesaugiais lankytojams, tad privalu juos pakeisti naujais. 

Drevinės bitininkystės takas.jpg

Verknės senvagės (Aukštadvario) šaltinis. Aukštadvario regioniniame parke esančio Verknės senvagės šaltinio vandenį vartoja Aukštadvario miestelio ir apylinkių gyventojai, kurie labai laukia, kad būtų tinkamai sutvarkytos šaltinio prieigos. Dažnai prie šaltinio užsuka ir po šį parką keliaujantys lankytojai. Būtina šaltinį (gamtos paveldo objektą) moderniai pritaikyti lankymui ir vandens paėmimui. 

Verknes-saltinis-2.jpg

Raganos kalnas. Reikia tvarkyti daugeliui žinomą Raganos kalną (gamtos paveldo objektą) Kuršių nerijos nacionaliniame parke. Šiuo metu stebima digresija kalno šlaituose. Būtina įrengti prevencines priemones kalno viršuje, apjuosiant kalno viršūnę kuolų ir virvės tvorele, paliekant tik vieną užlipimo-nusileidimo taką, o kalno apačioje įrengti informacinius stendus ir nukreipiančiuosius ženklus. 

Raganos kalnas.JPG

Paukščių stebėjimo namelis prie Plocio ežero. Šis paukščių stebėjimo namelis yra labai populiari lankytina vieta Pajūrio regioniniame parke. Tačiau namelio būklė yra gana prasta. Būtina pakeisti sutrūnijusias namelio medines konstrukcijas, grindis, laiptus. 

Paukščių stebėjimo namelis pri Plocio.JPG

Liepijų pėsčiųjų trasos medinis tiltas. Žemaitijos nacionaliniame parke Liepijų miške, kur vyrauja retos skroblynų bendrijos ir seni ąžuolai, įrengta 4 km ilgio pėsčiųjų trasa. Trasa žavi savo natūralumu ir informatyvumu. Čia rasite informacinius stendus, medžių rūšių pažinimo lenteles ir audiogidų įrašus. Liepijų trasa itin lankoma žygeivių. Būtina kuo skubiau sutvarkyti Liepijų pėsčiųjų trasos medinį tiltelį, kuris yra avarinės būklės. 

Liepiju_trasos_tiltas.jpg

Žagarės dvaro parkas. Prasiautusi audra Žagarės dvaro parke visiškai sunaikino, išvertė su šaknimis ar nulaužė 126 senuosius šimtamečius Žagarės dvaro parko medžius. Suniokota teritorija, takai, gėlės ir krūmų masyvai. Būtina kuo skubiau sutvarkyti audros sunaikintus želdinius: pašalinti nesaugiai pasvirusius medžius ir jų šakas, pašalinti ant takų, gėlių, krūmų užvirtusius medžius. Žagarės dvaro parkas vienas labiausiai lankomų objektų Žagarės regioniniame parke.

Žagarės dvaro parkas po audros.jpg

BALSUOTI galite ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos FB paskyroje, prie konkretaus tvarkytino objekto nuotraukos paspaudžiant patiktuką👍 

BALSUOKITE iki rugsėjo 15 d. 

Ir dar kartą kviečiame remti saugomas teritorijas, įsigyjant vienkartinį arba metinį lankytojo bilietą!

Jūsų lėšos grįžta į saugomas teritorijas!