ATRASK KALVOTĄJĄ SUVALKIJĄ

Data

2021 07 21

Įvertinimas
0
Vistycio RP ekspo2.JPG

Trijų valstybių - Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos pasienyje įsikūręs Vištyčio regioninis parkas saugo Suvalkijos lygumų kraštui nebūdingas, vienas aukščiausių Lietuvoje Sūduvos moreninės aukštumos kalvas, iškilusias net 285 metrus virš jūros lygio. 

Aukščiausios kalvos susispietusios pietinėje parko dalyje. Tai Stankūnų kalnas (285,5 m), Dunojaus (285 m), Pavištyčio kalnas (282,4 m). Nuo kalvų viršūnių apžvelgiamas vienas didžiausių ir giliausių Lietuvos ežerų – Vištyčio ežeras, skalaujantis dviejų valstybių krantus.  

Netoliese plyti Grybingirio gamtinis rezervatas – vienintelė vieta šalyje, kur plyti daugiau nei 70 metų žmogaus neliestos skroblynų buveinės. Vištytis - akmenų kraštas, kuriame gausu riedulių ir iš kurių didžiausias – Vištyčio akmuo. Iki šių dienų Vištyčio miestelyje išlikę neįkainojami technikos paminklai – Vištyčio aliejinė ir Vištyčio vėjo malūnas, menantys apie turtingą Vištyčio miestelio istoriją.

Vienas svarbiausių Vištyčio regioninio parko steigimo tikslų – išsaugoti Sūduvos kalvyną. Kviečiame jus apsilankyti Vištyčio regioninio parko direkcijos Lankytojų centre esančioje ekspozicijoje „Kalvotoji Suvalkija“, kurioje suprasite, kad Suvalkija – ne tik lygumos. 

Lietuvos pakraštyje, tarp Lenkijos ir Rusijos įsispraudusio regioninio parko kraštovaizdį paskutiniojo ledynmečio metu kūrė labai aktyvūs ledo liežuviai. Ramiai praslinkę per visą Suvalkiją ir suformavę beribes jos lygumas, jie taip įsisiautėjo ties Vištyčiu, kad sustūmė aukščiausią Lietuvoje Sūduvos moreninės aukštumos dalį – kuprotąją Dunojaus keterą. 

Kalvos ne tik už lango, bet ir lankytojų centro ekspozicijoje, kurioje nutūpę trys aukščiausi Sūduvos kalvyno kalnai - Stankūnų, Dunojaus, Pavištyčio. Apsilankę jų viduje sužinosite įdomių faktų apie kalvynus, Vištyčio ežerą, kuris dar neretai vadinamas „Europos Baikalu“, gamtines ekosistemas, 450 metų menančią Vištyčio miestelio istoriją, išgirsite Didžiojo Vištyčio akmens atsiradimo istorijas. 

Visur jus lydės cypsintis paukščiukas „vištytis“, kuris kvies susipažinti su Suvalkiečių tautiniais drabužiais, pažarstyti grūdus ir net sutikti vienaragį!

Po kalvas ir lygumas jus lydės Vištyčio regioninio parko vyr. specialistė Živilė Grimailaitė ir televizijos laidų vedėjas Ignas Krupavičius.

Kada? Liepos 22 d. 17 val.

Kur? LIVE transliacijos metu @NacionalinisLankytojųCentras, @Valstybinesaugomuteritorijutarnyba ir @SaugomairTAU Facebook puslapiuose.

SAUgoma ir TAU!