Saugomų rūšių apsaugos ir invazinių rūšių gausos reguliavimo dokumentų parengimas
Projektas Nr. 05.5.1-APVA-V-018-01-0001 „Saugomų rūšių apsaugos ir invazinių rūšių gausos reguliavimo dokumentų parengimas“
Projekto vykdytojas. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos
Projekto įgyvendinimo laikotarpis. 2016-09-01 – 2017-10-30
Projekto tikslas – pagerinti biologinės įvairovės būklę. Siekiant šio tikslo, t.y. – palankios saugomų augalų ir gyvūnų rūšių būklės, pirmiausiai reikia tobulinti šios srities teisės aktus, nes nacionalinių teisės aktų, reglamentuojančių atskirų saugomų rūšių apsaugą, nepakanka. Taip pat būtina parengti veisimo programas saugomoms rūšims, kurių išsaugojimui nepakanka buveinių tvarkymo priemonių. Nerimą kelia ir rūšys, kurių populiacijos būklė yra nepakankamai ištirta, mažai žinoma apie tų rūšių gausumą, jų buveinių būklę, todėl reikia inicijuoti tokių rūšių potencialių buveinių tyrimus.
Invazinės rūšys sukelia ekologines problemas, kurios yra vienos iš grėsmingiausių visai biologinei įvairovei. Naujai patekusios, sąmoningai ar nesąmoningai žmogaus atkeltos rūšys gali greitai daugintis, prisitaikyti prie vietinių gamtinių sąlygų ir taip keisti nusistovėjusius ekologinius ryšius ekosistemose. Yra mažiausiai 9 invazinės rūšys, kurių gausai reguliuoti reikia imtis specialiųjų priemonių. Norint imtis tokių veiksmų, pirmiausia reikia parengti reikiamą dokumentaciją, t. y. invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planus.
Atsižvelgiant į trumpai išdėstytas problemas, projekto metu buvo parengti 24-ių saugomų rūšių apsaugos ir veiksmų planai, 3-jų saugomų rūšių veisimo programos ir 4-ių saugomų rūšių inventorizacijos ataskaitos, taip pat 9-ių invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planai. Atsižvelgiant į veiksmų planuose numatytas priemones, 2018-2020 metais numatoma įgyvendinti tvarkymo veiksmus.
Projektas vykdytas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ 05.5.1-APVA-V-018 priemonę „Biologinės įvairovės apsauga“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.