Didžiąją Valstybinės aplinkos monitoringo programos priemonių, skirtų gyvosios gamtos būklės vertinimui, dalį sudaro stebėjimai, skirti Europos Bendrijai svarbių rūšių, buveinių ir paukščių migracijos susitelkimo vietų būklės vertinimui. Tai turi užtikrinti, kad būtų sukaupta informacija, kuri sudarys sąlygas nustatyti jautriausias Europos biologinės įvairovės sritis ir užkirsti kelią jos nykimui. 

Tikslas gyvosios gamtos būklės stebėjimo srityje  – vertinti ir prognozuoti Europos Bendrijos svarbos buveinių ir rūšių būklės pokyčius, natūralių ir antropogeninių veiksnių poveikį jiems, sudaryti sąlygas priimti tinkamiausius sprendimus dėl buveinių ir rūšių apsaugos ir atkūrimo, operatyviai vertinti miškų būklės kaitą erdvės ir laiko atžvilgiu dėl oro teršalų tolimųjų pernašų ir kitų stresinių veiksnių poveikio, vertinti teršalų ir kitų stresinių veiksnių poveikį labiausiai paplitusioms (būdingoms) miško ekosistemoms.

Uždaviniai tikslui pasiekti:

  • atlikti Europos Bendrijos svarbos buveinių monitoringą;
  • atlikti Europos Bendrijos svarbos rūšių, kurių apsaugai būtina steigti teritorijas (išskyrus paukščių), monitoringą;
  • atlikti Europos Bendrijos svarbos paukščių rūšių, kurių apsaugai būtina steigti teritorijas, monitoringą;
  • atlikti kitų Europos Bendrijos svarbos rūšių monitoringą;

Valstybinio aplinkos monitoringo dalis yra Paukščių direktyvos ir Buveinių direktyvos rūšių apskaita. Apskaitos vykdomos daugelyje Lietuvos saugomų teritorijų. Kiekviena paukščių, kitų gyvūnų ir augalų rūšis turi savo stebėjimo vietas (taškus, maršrutus ir plotus). 

Rūšių monitoringas periodiškai vykdomas kiekvienai rūšiai individualiai. Yra rūšys, kurios apskaitomos kasmet, kitos kas antri metai, kas trys, kas penki. Jei apskaita nepavyko (blogi, netinkami metai, oro sąlygos ir kt.) ji kartojama sekančiais metais. Pagal priskirtas saugomas teritorijas, apskaitą vykdo saugomų teritorijų specialistai  - ekologai, biologai. 2024 metų monitoringo darbų planas.

Apskaitos vykdomos pagal patvirtintas metodikas:
Europos bendrijos svarbos paukščių rūšių monitoringo metodikos*
Europos Bendrijos svarbos žinduolių, žuvų, varliagyvių, roplių, moliuskų, vabzdžių ir augalų rūšių metodikos*

Atnaujintos Europos Bendrijos svarbos vabzdžių rūšių monitoringo metodikos (šarvuotosios skėtės,pleištinės skėtės, didžiojo auksinuko, kraujalakinio melsvio)

*Pastaba dėl metodikų pakeitimų. Metodikas išbandžius praktikoje aiškėja netikslumai kurie nuolatos taisomi. Šioje skiltyje bus talpinami metodikų pakeitimai. 

Apibendrinti monitoringo duomenys kasmet bus skelbiami šioje skiltyje. Šiuo metu apibendrinami paskutinių trijų metų duomenys.

Atnaujinimo data: 2024-07-17