ŽALIOSIOS SALOS GERINA VANDENS KOKYBĘ

Data

2022 01 07

Įvertinimas
0
salos.jpeg

Baigėsi Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos ir jos partnerių tarptautinis projektas „LiveLagoons“, kuris pristatė žaliąsias technologijas ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse Europos Sąjungos šalyse: Vokietijoje ir Lenkijoje. Jo metu buvo įrengtos dvi žaliosios dirbtinės plaukiojančios salos Gintaro įlankoje. 

Projektas „LiveLagoons“ kėlė tikslą pristatyti inovatyvias nedidelio masto žaliąsias technologijas, sulaikančias ir pašalinančias maistines medžiagas pietų Baltijos lagūnų paplūdimiuose, taip sumažinant teršalų išmetimą į Baltijos jūrą ir sustiprinant aplinkos tvarumą lagūnų bendrijose.

Pirmasis įrengimas atsirado dar 2018 metais Kuršių mariose. Tai vietos inžinierių ir mokslininkų bei projektą administruojančių darbuotojų projektavimo bei darbo vaisius – tinklas tarp dviejų pietinių Nidos molų atribojantis seklią Kuršių marių įlanką nuo likusio vandens telkinio vietinių augalų juosta. Tai fizinis-biologinis barjeras sudarantis sąlygas palankesnei įlankos vandens kokybei, pašalinant perteklines maistines medžiagas (azotą ir fosforą) vandenyje. 

Vėliau, projektui įsibėgėjus kitokios konstrukcijos žaliosios technologijos atliekančios tą pačią funkciją buvo įrengtos Vokietijoje (Bodstedter mariose), Lenkijoje (Ščecino lagūnoje) bei Lietuvoje (Kuršių mariose). Tai – plūduriuojančios salos, apsodintos augalais, gebančiais įsisavinti minėtas maistines medžiagas esančias vietos vandenyje. Po šiltojo metų sezono iš salų pašalinant augalus, kartu pašalinamos ir maistinės medžiagos. Viena tokių salų su Klaipėdos m. savivaldybės pagalba 2020 metais atsidūrė ir Danės upės žiotyse, Jono kalnelio teritorijoje.

Nors projekto veiklos ir jų finansavimas pasiekė finišą, plaukiojančios salos iš Lietuvos vidaus vandenų neišnyks: dvi naujos salos buvo įrengtos Klaipėdos ir Šiaulių miesto tvenkiniuose, o iš viso žaliųjų instaliacijų Lietuvoje yra jau penkios. 

Kviečiame pasižiūrėti vaizdo reportažą apie projektą „LiveLagoons“, kurį nufilmavo Kuršių nerijos nacionaliniame parke viešėjusi Euronews komanda.