SENASIS UOSIS ĮGAVO NAUJOS STIPRYBĖS

Data

2021 12 20

Įvertinimas
0
raganos uosis.jpg

Žemaitijos nacionaliniame parke šiais metais sutvarkytas vertingas gamtos paminklas – Raganos uosis. Tai storiausias Lietuvos uosis, kurio kamieno apimtis yra 7,30 m, aukštis siekia apie 32 m, medžio lajos plotas apie 100 kv. metrų. Raganos uosis auga Platelių dvaro sodybos parke. 

Išlikusi graži legenda apie Raganos uosį... Buvęs vienas atsitikimas, kai kaimo moterėlę, einančią vėlų vakarą namo, raganos paklaidinusios. Moterėlė puldinėjusi po dvaro parką įsivaizduodama, kad čia esanti jai nepažįstama giria. Klaidžiojusi ji, kol pavargusi. Tada prisėdusi prie uosio pailsėti ir užsnūdusi. Tuo metu ragana griebusi iš jos duonos kepalą ir jau buvo jį bekandanti, kai užgiedojo gaidžiai... Užpykusi ragana trenkusi į medį duonos kepalą, kuris gumbu pavirtęs... O medis žmonių pradėtas Raganos uosiu vadinti.

Minėtas gamtos paminklas labai populiarus tarp lankytojų. Tvarkymo darbai tikrai buvo reikalingi, nes senasis uosis atlaikė daugelį stiprių vėtrų ir paskutinį kartą buvo tvarkytas dar 2009 metais. Garsiojo uosio profesionaliam ,,sustiprinimui” buvo pasitelktos arboristų paslaugos. Šios srities specialistai pakeitė centrinio medžio kamieno medinį stogelį nauju, išpureno 80 kv. m dirvožemį,  padarė gręžinukus drėgmės privedimui, šaknų aeracijai  bei mikorizės įterpimui. Buvo įterpta  25 kg ecto ir 25 kg endo  mikorizės į dirvožemį. 

Raganos uosio dviejų kamienų šakos buvo surištos metaliniais lynais, o dirvožemis padengtas uosio augimui palankios medienos mulčio sluoksniu. Taip pat pakeista uosį juosusi medinė tvorelė, kuri buvo blogos būklės ir buvo įrengta per arti medžio kamieno. Vadovaujantis gamtos paveldo objektų tvarkymo reikalavimais, gamtos paminklas Raganos uosis apjuostas 40 metrų perimetru nauja metaline tvorele (numatyta 5 metrų atstumo apsaugos zona).
Raganos uosis šiuo metu yra gyvybingas. Šio gamtos paminklo tvarkymas buvo būtinas dėl jo intensyvaus lankymo ir išskirtinės vertės viso mūsų krašto mastu.

Tuo pačiu metu buvo atlikti ir botaninio gamtos paveldo objekto - Platelių liepos tvarkymo darbai. Medis auga Platelių dvaro parke, manoma, kad liepai yra apie 200 metų. Tvarkymo metu jos 3 kamienai surišti lynais, taip pat atlikti būtini medžio būklės pagerinimo darbai.

Parengta pagal Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos informaciją