S. Gentvilas pavedė VSTT pateikti pažeidimo slenkstinius dydžius Europos Bendrijos svarbos natūralių vandenų buveinėms Nemuno deltoje

Data

2022 11 23

Įvertinimas
0
4656_ed2380a2e2d00b15af60709da8f1e991.jpg

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė pavedimą Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai iki gruodžio 20 d. parengti pasiūlymus dėl Europos Bendrijos svarbos natūralių vandens buveinių pažeidimo slenkstinių dydžių, kuriuos viršijus paviršinių vandens telkinių dugno valymo ir gilinimo darbų poveikis būtų laikomas reikšmingu.

Apie tai Simonas Gentvilas pranešė Rusnės bendruomenės atstovams, kurie trečiadienį atvyko į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą (VSTT) aptarti planuojamų darbų pritaikant laivybai Pakalnės upės ištakas, Rusnaitės upės žiotis ir išplauką į Kuršių marias. Naujas laivybos farvateris sutrumpintų keliones didesniais laivais, nes išgilintas vandens kelias kirstų Rusnės salą Pakalnės ir Rusnaitės upėmis iš Rusnės miestelio iki Kuršių marių.

„Europinės svarbos saugomose teritorijose esame įsipareigoję vertinti, ar planuojama veikla saugomose teritorijose turės reikšmingą neigiamą poveikį gamtos vertybėms. Europoje yra pavyzdžių, kai Europos Komisija pradėjo bylas prieš valstybės nares dėl neįvertinto ar neteisingai įvertinto poveikio gamtai, gilinant vandens kelius saugomose teritorijose, todėl į šiuos klausimus žiūrime rimtai“, – sakė aplinkos ministras susitikime VSTT su į Vilnių atvykusiais Rusnės ir Šilutės gyventojais. 

Pasak Simono Gentvilo, dabartiniai darbus saugomose teritorijose reglamentuojantys teisės aktai draudžia naujų kelių rengimą, tačiau leidžia esamų gilinimą.  „Manome, kad tą dviprasmiškumą reikia pašalinti – numatyti slenkstinius dydžius, iki kurių poveikis buveinėms būtų laikomas nereikšmingu, o viršijus darbų vykdytojai turėtų atlikti pilną reikšmingumo vertinimą. Taip užtikrintume jautrių buveinių apsaugą ir leistume bendruomenėms svarbius darbus“.

Nemuno delta ir Kuršių marios yra ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijos, skirtos buveinių ir paukščių apsaugai, kuriose saugomos Europos bendrijos svarbos buveinės ir rūšys.

Numatytų parametrų farvaterio įrengimas gali paveikti Nemuno deltoje aktyviai vykstančius natūralius deltos formavimosi procesus, hidrologinį režimą, sukelti fizinius aplinkos pokyčius, dėl to natūrali buveinė (Upių žiotys) gali sumažėti ir būti suskaldyta.

Aplinkos ministerijos informacija