RAGINAMA SKINTI MUILINES GUBOJAS

Data

2021 07 20

Įvertinimas
0
guboja1.jpg

Anksčiau buvusi saugoma ir pajūrio puošmena laikyta muilinė guboja šiandien yra įtraukta į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą. Gamtosaugininkai ragina ją negailint skinti ir taip padaryti gera gamtai. Žydėjimo metu drąsiai, o rudeniop - neišbarstant sėklų.

Į Lietuvą muilinė guboja atkeliavo iš Pietų Europos kopoms sutvirtinti, tačiau pernelyg išplito, išstumdama vietines augalų rūšis tokias, kaip į Raudonąją knygą, ne tik Lietuvoje, įtrauktą - Pajūrinę zundą. 

Muilinė guboja puikiai auga smėlyje, turi storas ir ilgas šaknis, pakenčia ir užpustymą, ir nupustymą, puikiai dauginasi. Žmonės gali susipainioti, nes sovietmečiu šis augalas iš tiesų buvo saugotas. Šiandien, kai atsiranda naujos žinios ir aplinkosauginis požiūris, tikslas yra išsaugoti biologinę įvairovę, o guboja kelia jai grėsmę, išstumdama vietines augalų rūšis. 

Guboja pražysta birželį ir žydi visą vasarą, rudeniop vėjas lengvai jas nulaužia ir vėjaričiai išbarsto sėklas kopose. 

Atostogaujančius ir vaikštinėjančius Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje kviečiame prisidėti prie invazinio augalo - muilinės gubojos- naikinimo.

Vienas iš efektyvių naikinimo būdų – žiedynų skynimas. Skinti jos žiedynus rekomenduojama, kad augalas nesubrandintų sėklų ir dar plačiau nepasisėtų. Tinkamiausiais laikas yra birželis-liepa, kol ji žydi. Rudenį, kai baigiasi vegetacija, nudžiūsta, pajūrio vėjai nulaužia kerą, jis ritasi, barsto sėklas. Jei skinsite augalą su jau subrendusiomis sėklomis (rugpjūčio–spalio mėn.), pasistenkite, kad sėklos neišsibarstytų.

Gražiausiai guboja atrodo sudžiūvusi, tuomet tinka puokštėms komponuoti. Taip pat svarbu suprasti, kad gubojos negalima sodinti savo ar kaimo turizmo sodybose, kad neišplistų už jų ribų, natūralioje gamtoje ir nepadarytų jai žalos.

Kuršių nerijos nacionalinio parko informacija