PUSIAUŽIEMĮ STEBĖKITE GAMTOS ŽENKLUS

Data

2022 01 24

Įvertinimas
0
Prie barsuko urvo
Prie barsuko urvo

Sausio 25-oji yra savotiškas perėjimo iš žiemos į pavasarį lūžio taškas, gamtos atbudimo pradžia. Šią dieną nuo senų laikų buvo pranašaujama, kokia bus kita žiemos pusė, ar pavasaris bus ankstyvas. Reiktų stebėti barsuką miške – ar jis išlenda iš savo urvo ir kaip elgiasi... Saugomų teritorijų direkcijos šią dieną tradiciškai rengia Pusiaužiemio žygius į gamtą, įvairias viktorinas, edukacijas moksleiviams. 

Senoliai galvojo, kad jei barsukas išlenda iš savo olos ir diena yra saulėta, žvėrelis, pamatęs savo šešėlį, išsigąsta ir eina atgal į guolį, apsiverčia ant kito šono ir užmiega. Tai reiškia, kad pavasaris bus vėlyvas. Jeigu oras apniukęs, nesaulėtas, barsukas išlenda iš urvo ir pripėduoja. Tuomet pranašaujama, kad kita žiemos pusė bus šiltesnė, o pavasaris ankstyvas.

Liaudiškoje lietuvių tradicijoje ši diena dar vadinta Kirmėlių diena, nes tikėta, kad tą dieną trumpam iš žiemos miego pabunda gyvatės ir žalčiai. Simbolinio pusiaužiemio metu žmonės žadindavo gyvybę: papurtydavo sode obelis, kad būtų derlingesnės, pastuksendavo į avilius ir taip žadindavo bites. 
Senoliai sakydavo, kad Pusiaužiemį diena jau pailgėjusi per avinuko šuolį. O astronominis kalendorius rodo, kad nuo saulėgrįžos šviesiojo paros laiko prisidėjo valanda su keliomis minutėmis. 

Tradiciškai Aukštadvario, Pagramančio, Gražutės regioninių parkų direkcijos šią dieną organizuoja įvairius renginius, skirtus Pusiaužiemio dienai. 
Aukštadvario regioninio parko direkcija sausio 25 dieną kviečia į viduržiemo žygį „Gamta bunda“. 10 val. žygeiviai renkasi Strėvos kaimo automobilių aikštelėje ir keliaus link Strėvos piliakalnio. Čia vyks viktorina, vaišių žvėreliams paruošimas. Tad žygio dalyviai raginami atsinešti morkų, ropių, grūdų ir kitokio maisto žvėreliams bei paukšteliams. 

Pagramančio regioninio parko direkcija sausio 29 d. kviečia švęsti Pusiaužiemį ir kartu žygiuoti apie 10 kilometrų. Žygeiviai kelionės metu ne tik grožėsis žiemos vaizdais, bet ir žemaitiškais papročiais žadins miškus, pelkes, upelius, ieškos barsuko pėdsakų... Žygis prasidės prie Akmenos didžiosios rėvos (Pūtvė, Šilalės r.) sausio 29 d. 10 val. Registracija internetu http://inx.lv/pZJh, el. paštu prpkulturologas@gmail.com arba tel. 8 626 91525. Dalyvio mokestis mokamas žygio vietoje. Žygis vyks bet kokiu oru, todėl vertėtų pasirūpinti derama avalyne ir oro sąlygas atitinkančia apranga.

Gražutės regioninio parko direkcija organizuoja viktoriną apie Pusiaužiemį. Daugiau informacijos - https://www.facebook.com/grazutepark 

Kviečiame, įpusėjus žiemai, savarankiškai pasivaikščioti po saugomas teritorijas ir stebėti gamtos ženklus, gal ir Jums pavyks pamatyti barsuką.