MEDŽIAI SENOLIAI JUOSIAMI NAUJOMIS TVORELĖMIS

Data

2021 11 03

Įvertinimas
0
Lampėdžių liepa
Lampėdžių liepa

Pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I etapas)“ bus sutvarkyti 57 gamtos paveldo objektai, iš kurių net 26 yra medžiai senoliai. Šiai dienai sutvarkyti ir kai kurie naujai pritaikyti lankymui Stelmužės ąžuolas, Lampėdžių ir Daujėnų liepos, Veisiejų dvaro parko uosis, Moliūnų, Šventragių, Karvelių ir Kiaunorių ąžuolai. 

Įgyvendinamo projekto metu medžiai senoliai buvo maksimaliai išsaugoti taikant įvairius priežiūros būdus: nereikalingų šakų genėjimą, lajų formavimą, kamienų drevių valymą, lopymą ir užsandarinimą, žaizdų tvarkymą, esamų senų tvorų pakeitimą naujomis, jų atitraukimą nuo medžių kamienų. Aplink medžius senolius pastatytos tvorelės ties medžių lajomis, kad nebūtų trypiamos medžių šaknys. 

Stelmužės ąžuolas - labiausiai žinomas gamtos paminklas. Spėjama, kad tai seniausias ąžuolas Lietuvoje ir vienas seniausių Europoje. Medžio senolio amžius gali siekti apie 1500 metų ir daugiau. Gamtos galiūno apimtis 1,3 m aukštyje - daugiau kaip 9,5 metro, ties šaknimis - net 13 metrų. Į viršų senolis stiebiasi 19 metrų. Tvarkant Stelmužės ąžuolą, senajam medžiui buvo įrengtos 4 naujos medinės atramos, atsargiai paremiant kamienines šakas. Šalia Stelmužės ąžuolo naujai pastatytas originalus informacinis stendas. Lankytojai gali užeiti į jį tarsi į Stelmužės ąžuolo vidų, tokiu būdu suvokiant galiūno dydį.

Naujai pritaikant lankymui Veisiejų dvaro parką, buvo tvarkomas ir Veisiejų dvaro parko uosis. Jo  aplinkoje atsirado sauganti tvorelė, buvo pastatytas informacinis stendas apie antrą pagal storį uosį Lietuvoje. 

Daujėnų bažnyčios liepai irgi reikėjo pagalbos, nes geležinė tvora jau buvo įaugusi į senmedžio kamieną. Dabar nauja tvorelė tinkamai atitolusi nuo kamieno, tad liepa toliau galės augti nevaržoma.

Naujai pritaikyta lankymui ir kita senoji liepa – Lampėdžių liepa Gražuolė. Tai gamtos paminklas nuo 1968 metų. Liepos kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – 7,20 metro, aukštis – 23 metrai. Pasakojama, kad ji suaugo į vieną kamieną iš penkių kažkada pasodintų liepaičių... Nuo šiol liepą juosia apsauginė tvorelė, pateikta informacija apie šį šimtametį medį. 

Pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I etapas)“ ne tik tvarkomi  bei naujai pritaikomi lankymui medžiai senoliai, bet ir šaltiniai, atodangos, akmenys, kiti gamtos paveldo objektai, taip pat bus naujai paženklinta 650 gamtos objektų.