LĖŠOS UŽ LANKYTOJŲ BILIETUS GRĮŽTA ATGAL Į GAMTĄ

Data

2021 12 30

Įvertinimas
0
Info stendas.JPG

Nors metai dar nesibaigė ir galutinių rezultatų, kiek 2021 metais nupirkta savanoriškų lankytojų bilietų nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose dar nėra, saugomų teritorijų direkcijos suskubo surinktas lėšas „investuoti“ atgal į gamtą: vykdė gamtotvarkos priemones, įrenginėjo naujus informacinius stendus, taisė lentinius takus, laiptus į piliakalnius, remontavo kitą rekreacinę infrastuktūrą. 

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba už lankytojų bilietų surinktas lėšas atnaujino informacinius stendus prie Nacionalinio saugomų teritorijų lankytojų centro. Stendai buvo išblukę nuo saulės, tad informacija tapo sunkiai įskaitoma. Taip pat buvo sukurta nauja kalėdinė edukacija „Viskas, ko nežinojai apie elnią devyniaragį“, kurios vienas iš elementų – šviečiantis elnias papuošė Nacionalinio lankytojų centro prieigas.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija šiemet atnaujino dalį laiptų į Ginučių piliakalnį, laiptelius prie Akmens amžiaus ekspozicijos Palūšėje, lieptus pėsčiųjų maršrutuose aplink Alnio ežerą ir netoli Palūšės. Įrengti papildomi informaciniai stendai Žemaitiškės paukščių stebėjimo bokštelyje ir Ščiūrio take, taip pat lėšos už lankytojų bilietus bus skirtos vandalų sugadintiems stendams atnaujinti. 

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija prisidėjo prie kopų apsaugos. Už lankytojų bilietų lėšas įsigijo medžiagų atitvarams ir juos įrengė Naglių gamtiniame rezervate, suformuodami vientisą girliandos taką, o tai ženkliai sumažino pažeidėjų skaičių. Direkcija tvarkė susidėvėjusią infrastruktūrą: suremontavo pėsčiųjų takus ir laiptus pajūrio zonose (nesaugios patręšusios lentos buvo pakeistos naujomis), pabaigė Preilos kopos apžvalgos aikštelę (dabar kopą galima apeiti mediniu taku, nekeliant kopos erozijos pavojaus). Kuršių nerijos nacionaliniame parke pagaminti 47 riboženkliai – pagaliau draustinių lankytojai pastebės, kad lankosi saugomose vietose. Taip pat pagaminta 100 informacinių lentelių ant infrastruktūros objektų, kurios ragina „Saugokite, kas sukurta vėjo, smėlio ir vandens“.

Krekenavos regioninio parko direkcija už lankytojų bilietų lėšas suremontavo apžvalgos bokšto turėklus - susidėvėję mediniai turėklai buvo pakeisti nerūdijančio plieno vamzdžiais. Kitos surinktos lėšos išleistos nuolatiniams saugomų teritorijų priežiūros darbams.

Pagramančio regioniniame parke už lankytojų bilietus įrengtas apžvalgos bokštelis populiariame Plynosios pelkės pažintiniame take.

Už lankytojų bilietus buvo atnaujinti ir papildyti informaciniai elementai Neries regioniniame parke. Nemaža dalis lėšų skirta Buivydų piliakalnio tako remonto darbams (dolomito skaldos įsigijimui). 

Asvejos regioninio parko direkcija šais metais už lankytojų bilietus pagamino ir pastatė naujus tvirtus suoliukus ir staliuką Liudgardo stovyklavietėje, kad žmonėms būtų patogu leisti laisvalaikį gamtoje. Kitos sutaupytos lėšos paskirstytos Žalktynės apžvalgos aikštelės ir Jurkiškio upelio pažintinio tako stendų atnaujinimui. 

Keliaujantys po nacionalinius ir regioninius parkus bei besinaudojantys parkuose įrengta infrastuktūra, vis labiau supranta, kad reikia atnaujinti informacinius stendus, rodykles, tvarkyti laiptus į piliakalnius ir regyklas, keisti sutrūnijusias pažintinių takų lentas. 

Lankytojai, matydami tikslingai įprasmintas lėšas, mielai remia saugomas teritorijas, pirkdami lankytojo bilietą. O surinktos lėšos vėl grįžta atgal į gamtą, vykdant gamtotvarkos priemones, atnaujinant lankytojams skirtą infrastuktūrą.