KONKURSAS „MANERHEIMO GRYBINUKO PAIEŠKOS 2022“

Data

2022 06 23

Įvertinimas
2
Grybinukas.jpg

2022 metais tradiciškai skelbiamas Manerheimo grybinuko (Oxyporus mannerheimii) paieškos konkursas! Konkursą remia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorius Albertas Stanislovaitis.

Konkurso tikslas – surinkti kuo daugiau informacijos apie Europos Bendrijoje saugomos rūšies – manerheimo grybinuko – paplitimą Lietuvoje, jo biologiją ir ekologiją.

Kaip rasti šį retą vabalą? Lietuvoje aptiktos trys grybinukų rūšys. Pats rečiausias iš jų − Manerheimo grybinukas (Oxyporus mannerheimii) – išsiskiria juoda spalva (kitos dvi rūšys – dvispalvės, juodos ir rudos spalvos derinys). Tai nedidelis, 7-9 mm ilgio trumpasparnis vabalas, aptinkamas baravykuose, raudonviršiuose, lepšėse ir kt. skylėtabudiniuose grybuose. Grybų kepurėlėse stipriais žandais jis išgraužia takus, manoma, kad minta grybinių uodukų lervomis, kurios daro grybą „sukirmijusiu“. Grybo kepurėlės apačioje matoma išėjimo landa, primenanti kurmiarausį.

Šis vabalas labai vikrus: pajudinus grybą iššoka pro savo išgraužtą landą ir bando pasislėpti paklotėje ar skrenda. Todėl norint jį aptikti ir nufotografuoti (radimo fakto dokumentavimui), rastą grybą reiktų iš karto laikyti virš šviesaus dubens ar maišelio. Ieškant vabalo jo išgraužtuose takuose, gali tekti grybą sutrupinti. Taip pat reiktų turėti įrankį vietos koordinatėms nustatyti (nešiojamą GPS imtuvą, mobilųjį telefoną su GPS funkcija). Tokie įrankiai padeda ir nepaklysti miške.

Manerheimo grybinukas yra ES Buveinių Direktyvos II priedo rūšis – saugoma visoje Europoje. Apie jo paplitimą Lietuvoje ilgą laiką beveik nebuvo duomenų – buvo rastas tik dviejose vietose. Šiuo metu (2022 m.) šalyje žinomos jau 86 grybinuko radavietės, daugiausia – Rytų Lietuvoje.

Vabalai rasti grybuose, augančiuose mišriuose miškuose su egle ir ypač beržu. Tačiau jie matyti ir spygliuočių miškuose, net grynuose eglynuose ar pušynuose. Pastebėta, kad Manerheimo grybinukas mėgsta šviesius miškus, kuriuose nedaug krūmų ir pomiškio.

Šio slapuko paiešką vykdo, tyrimus atlieka Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinio-analitinio centro gamtosaugos ekspertai. Tačiau prie šių tyrimų galime prisidėti kiekvienas iš mūsų, tereikia susiruošti grybauti, o aptikus baravykų, raudonikių ar lepšių, atidžiai apžiūrėti jų kepurėles (palaužius ar sutrupinus, jei matomi „kurmiarausiai“), ieškant vabalų.

Radus, labai prašome parašyti visą informaciją: datą, radėjo vardą ir pavardę, tikslias vietos koordinates bei padaryti ir atsiųsti vabalo (rūšies nustatymui) ir jo buveinės nuotraukas, nurodyti grybo rūšį, kuriame rastas vabalas. Informaciją prašome pateikti VSTT Metodinio analitinio centro gamtosaugos ekspertui Giedriui Švitrai el. pašto adresu: [email protected], mob. 865992702.

Suradusių, teisingai atpažinusių, nufotografavusių ir pranešusių tikslias šio reto vabalo radavietės koordinates ir kt. informaciją konkurso dalyvių, – laukia VSTT įsteigti prizai. Prizai – daugiausiai radimo faktų pateikusiems, pirmiems duomenis pateikusiems, naujam Lietuvos regione radusiems manerheimo grybinukus.

Papildomai rekomenduojame pasižiūrėti vaizdo siužetą

Giedriaus Švitros tekstas