KITŲ ŠALIŲ PATIRTYS APIE SAUGOMŲ TERITORIJŲ PLANAVIMĄ

Data

2021 11 09

Įvertinimas
0
Nemuno kilpų regioninis parkas. R.Jakaičio nuotrauka.
Nemuno kilpų regioninis parkas. R.Jakaičio nuotrauka.

Lapkričio 9 d. vyksta nuotolinis seminaras „Saugomų teritorijų planavimo dokumentų rengimo patirtys užsienio šalyse", kuriame pranešimus skaito ir dalinasi patirtimi Latvijos, Estijos, Škotijos, Anglijos ir Vokietijos saugomų teritorijų profesionalai. Į seminarą užsiregistravo daugiau kaip 200 dalyvių. 

Teritorijų planavimo dokumentai būtini kiekvienai saugomai teritorijai, planuojant kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės apsaugą, ieškant geriausiai derančių sprendimų.

Trumpai pristatome kai kuriuos seminaro pranešėjus:

Riina Kotter, Estijos aplinkos agentūra, Estija
Riina Kotter Aplinkos Agentūroje Estijoje dirba nuo 2007 metų. Šiuo metu ji dirba Gamtos apsaugos planavimo departamente ir yra atsakinga už Estijos saugomų teritorijų apsaugos taisyklių ir tvarkymo planų rengimo koordinavimą. Gamtos apsaugos valdymo skyrius taip pat atsakingas už gamtos objektų saugojimą. Riina yra parengusi seniausio Estijos nacionalinio parko - Lahemaa nacionalinio parko - apsaugos taisykles, koordinavo jauniausio Estijos nacionalinio parko - Alutaguse nacionalinio parko - apsaugos taisyklių rengimą.

Matthew Hawkins, Gamtosaugos vadovas Cairngorms National Park direkcija, Didžioji Britanija
Matthew Hawkings yra kraštovaizdžio architektas. Aukštosios mokyklos diplomą įgijo 1987 m. ir nuo to laiko dirba tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuje - Birmingamo mieste, Swindon ir Bath tarybose. 2006 m. pradėjo dirbti Cairngorms nacionalinio parko patarėju kraštovaizdžio apsaugos klausimais, o 2009 m. pradėjo eiti Gamtosaugos vadovo pareigas.
Dabartinės Matthew pareigos apima gamtos paveldo ir kraštovaizdžio apsaugą. Jis koordinuoja Cairngorms gamtos veiksmų plano – pagrindinės nacionalinio parko apsaugos priemonės – įgyvendinimą. Matthew vadovauja plačiai programai, apimančiai gamtos apsaugos ir kraštovaizdžio projektus, tyrimus, apklausas, planavimą ir duomenų rinkimą. 

Phil Holden, Shropshire Hills Area of Outstanding Natural Beauty vadovas, Didžioji Britanija 
Phil pagal išsilavinimą yra geografas ir jau 17 metų dirba Shropshire Hills AONB, prieš tai dirbo Škotijoje ir Šiaurės Anglijoje. Phil vadovavo trims vietovės valdymo plano peržiūroms, taip pat vadovavo gamtos atkūrimo plano parengimui ir glaudžiai dirba su AONB tvaraus turizmo strategijomis. Anksčiau jis taip pat rengė kitų tipų saugomų teritorijų planavimo dokumentus. 
Phil labiausiai žavi darbas mažoje AONB komandoje, kuri organizuoja labai daug įvairių darbų – nuo upių baseinų valdymo, aukštumų priežiūros ir medžių apsaugos iki tvaraus turizmo, bendruomenės įsitraukimo, darbo su jaunimu ir planavimo politikos.

Seminaro programa 

Seminarų-mokymų metu bus apžvelgiama saugomų teritorijų patirtis užsienio šalyse ir Lietuvoje, pristatyti teisės aktai, reglamentuojantys saugomų teritorijų planavimą, taip pat apžvelgtas saugomų teritorijų planavimo dokumentų įgyvendinimas.

Seminarai-mokymai skirti visiems, kurie domisi saugomomis teritorijomis. Saugomų teritorijų planavimo dokumentai rengiami daugiau nei 25 metus, per kuriuos sukaupta pakankamai didelė patirtis, kuomet jau galima išskirti teigiamus ir neigiamus saugomų teritorijų planavimo proceso bruožus, teikti naujas idėjas planavimo proceso optimizavimui. Tačiau vis dar susiduriama su iššūkiais, derinant įvairių šalių interesus, kartais taip pat pritrūksta ir specialistų kompetencijos. 

Tikimės, kad išgirstos žinios seminarų-mokymų metu padės sustiprinti saugomų teritorijų planavime dalyvaujančių specialistų gebėjimus, rengiant ir dalyvaujant planavimo dokumentų rengimo procese, vėliau įgyvendinant planavimo dokumentų sprendinius, o taip pat bus kalbama apie saugomų teritorijų sistemą bei jos planavimą ir tai sužinos didesnė visuomenės dalis.