KAIP KEITĖSI INFRASTRUKTŪRA LANKYTOJAMS DZŪKIJOS NACIONALINIAME PARKE
Data
2021 12 21
Įvertinimas

Šiais metais išleistame naujame leidinyje „Gamtos vertybės saugomose teritorijose“, dedikuotame nacionaliniams parkams, kurie mini 30-ąsias steigimo metines, pristatomos parkų vertybės, biologinė įvairovė, lankymosi galimybės. Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija leidinyje pasiūlė temą apie infrastuktūrą lankytojams, kaip ji keitėsi bėgant laikui.
Dzūkijos nacionaliniame parke saugomi unikalūs Dainavos šalies kraštovaizdžiai, turtinga istorija ir gyvos šilinių, panemunių, gruntinių dzūkų tradicijos. Gražiausiuose parko kampeliuose esančios gamtos ir kultūros paveldo vertybės ne tik saugomos, bet ir pritaikomos pažinimui ir poilsiui.
Ilgus metus įrenginėta rekreacinė infrastruktūra padeda lankytojams keliauti po visą nacionalinio parko teritoriją, suteikia vertingos informacijos ir galimybę atsipūsti stovyklavietėse bei poilsiavietėse.
Direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos apsaugos skyriaus vedėjas Giedrius Valentukevičius prisimena, kaip keitėsi ir buvo įrenginėjama nauja rekreacinė infrastruktūra...
1991 m. įsteigus Dzūkijos nacionalinį parką, jo darbuotojai pradėjo pirmuosius rekreacinės infrastruktūros kūrimo darbus. Vienas pirmųjų darbų – Kastinio poilsio zonos Marcinkonyse projektas. Buvo pastatyta valčių prieplauka, pagaminta keletas medinių valčių, sporto įrenginių, nauja estrada. Taip pat iš medžio buvo pagamintos informacinės-dekoratyvinės rodyklės, šeši dekoratyviniai stogastulpiai su kaimų pavadinimais, atskiros meninės skulptūros. Vėliau pradėtas ruošti Merkio vandens turizmo maršrutas, jame įrengtos penkios sustojimo vietos.
1995 m. įrengti laiptai šlaite prie „Ūlos akies“ – vienoje lankomiausių parko vietų. Tais pačiais metais pradėtas statyti tiltas per upę. Apžvalgos langas, atveriantis vaizdą traukinių keleiviams į Zervynų kaimą, taip pat įrengtas 1995 m. Daug dėmesio skirta informacinėms rodyklėms ir ženklams. Pagaminta ir pastatyta 200 vienetų draudžiamųjų ženklų, dar 100 atnaujinta, pagaminta 60 vienetų draustinių ženklų.
Tikras proveržis rekreacijos srityje įvyko 2006 m. Keleto projektų dėka buvo iš esmės atnaujinta informacinė sistema, sutvarkyti piliakalniai.
Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos įgyvendinant projektą ,,Saugomų teritorijų tvarkymas ir priežiūra“, finansuojamą ES struktūrinių fondų ir Lietuvos biudžeto lėšomis, Dzūkijos nacionaliniame parke buvo sukurta informacinė sistema ir minimali rekreacinė įranga. Projekto metu buvo įrengti informaciniai stendai, pastatyti lauko baldų komplektai, dviračių stovai, kt.
Kokybiškai pagaminta rekreacinė įranga papuošė Dainavos girios dviračių turizmo trasą, vingiuojančią pro miškuose įsikūrusius girinių dzūkų kaimus. Trasą sudarė 2 žiediniai maršrutai: Didysis – 48 km ir Mažasis – 25 km. Didysis žiedas vingiavo pro etnografinį Zervynų kaimą, neaplenkdamas etnokultūrinėmis tradicijomis garsėjančių Puvočių ir Žiūrų kaimų. Šiuo maršrutu keliaujantys galėjo gėrėtis Ūlos, Merkio ir Grūdos upės vingiais, apsistoti Trakiškių, Mančiagirės, Mardasavo, Puvočių ar Grūdos stovyklavietėse. Naujus stalus, suolus ir informacijos stendus lankytojai rado keliaudami Mažuoju žiedu.
2011 m. sausio pradžioje atidarytas naujai rekonstruotas lankytojų centras Merkinėje, o pagrindiniai rekreacinės infrastruktūros tvarkymo darbai vyko prie „Ūlos akies“ ir „Bobos daržo“ šaltinių. Prie „Ūlos akies“ šaltinio įrengta medinė aikštelė, pastatytos apsauginės tvorelės, krantai sutvirtinti pinučiais, rekonstruotas 26 m ilgio geležinių konstrukcijų pėsčiųjų tiltas per Ūlos upę ir 49 m ilgio mediniai laiptai.
2012 m. vienas didesnių darbų rekreacijos srityje – Drevinės bitininkystės pažintinio tako medinių lieptų pakeitimas naujais.
2014 m. šalia Merkinės iškilo 26 metrų aukščio apžvalgos bokštas „Pušų gojelis“, nuo kurio atsivėrė nuostabus vaizdas į Pastraujo salą.
2015 m. rudenį duris atvėrė naujai rekonstruota gamtos mokykla ir lankytojų centras Marcinkonyse, šalia kurio sukurta puiki trumpalaikio poilsio zona lankytojams.
2019 m. laukė nemenkas iššūkis – iš esmės atnaujinti 2006 m. įrengtą Dzūkijos nacionalinio parko informacinę sistemą, kurios dauguma elementų per dešimtmetį susidėvėjo: supuvo medinės konstrukcijos, paseno informacinių stendų informacija, objektų lankymas tapo nesaugus ir nepatogus.
2020 m. birželio pabaigoje lankytojai jau galėjo džiaugtis naujutėlaite infrastruktūra. Zackagirio pažintiniame take per upelius buvo pastatyti keturi saugūs tilteliai. Dar vienas tiltelis pastatytas per Straujos upę. Stovyklavietėse ir poilsiavietėse pastatyta 14 pavėsinių, rekreacinėse teritorijose įrengta 10 lauko baldų komplektų ir 8 dviračių stovai. 71 informacinė rodyklė veda prie įdomiausių regyklų, mitologinių akmenų, partizanų bunkerių ar paslaptingų užpelkėjusių ežeriukų. 44 informacijos stendai ir edukaciniai elementai supažindina lankytojus su turtingu augalų, gyvūnų ir grybų pasauliu, atskleidžia įdomią šio krašto istoriją ir suteikia vertingas gamtos pažinimo pamokas. Keliaujantiems dviračiais ir pėsčiomis padeda susiorientuoti 190 trasų žymėjimo ženklų. Plaukiantiems baidarėmis Ūlos, Merkio, Nemuno ir Grūdos upėmis, įrengta 19 vandens trasų žymėjimo ženklų su naudinga turistine informacija. Lankytojus džiugina ir 4 apžvalgos platformos, nuo kurių atsiveria nuostabūs vaizdai į kilpinėjančią Grūdos upę, paslaptingąjį „Ūlos akies“ šaltinį, Stėgalių gamtinio komplekso ryškiaspalves pievas su jose tyvuliuojančiais mažyčiais ežeriukais. Grybautojų ir uogautojų dėmesį atkreipia 50 Povilnio, Skroblaus ir Musteikos gamtinių rezervatų ženklų, perspėjančių, kad šiose gamtiniu požiūriu labai vertingose teritorijose lankytis nevalia.
2021 m. užbaigti Merkinės piliakalnio tvarkymo darbai. Daugybę metų norintys pasigrožėti nuo piliakalnio atsiveriančiais vaizdais turėdavo lipti stačiais laiptais, kurie žiemos metu dėl savo statumo tapdavo beveik neįveikiami. Demontavus šiuos laiptus, lankytojai gali pasigrožėti atsiveriančiu piliakalniu per specialų skaidrų stendą su piešiniu, vaizduojančiu piliakalnį ir menamą pilį istoriniu laikotarpiu. Atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimai išryškino piliakalnio kontūrą, kurio vis kitoks vaizdas atsiveria einant aplinkui jį vingiuojančiu taku ir lipant į piliakalnį iš kitos pusės.
2021 m. rudenį lankytojai džiaugėsi ir naujai sutvarkytu Liškiavos piliakalniu. Žiemą atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimai, atvėrė piliakalnį tiek atvykstantiems automobiliu, tiek atplaukiantiems garlaiviu ar baidarėmis Nemunu nuo Druskininkų. Pritaikytos lankymui Liškiavos pilies pietvakarinio bokšto liekanos, suremontuoti pėsčiųjų takai, akmeniniai laiptai, įrengta nauja automobilių stovėjimo aikštelė.
Informacinės sistemos atnaujinimo, Merkinės ir Liškiavos piliakalnių tvarkymo darbai vyko, įgyvendinant projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų. Projekto vykdytojas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, pagrindinis partneris – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija.
Tikimasi, kad ilgus metus kruopščiai įrenginėta vizualinė informacinė sistema ir rekreacinė infrastruktūra ugdys lankytojų sąmoningumą, populiarins gamtos ir kultūros vertybes, pagerins Dzūkijos nacionalinio parko lankymo galimybes.