Į LAISVĘ PALEIDŽIAMI RUONIUKAI SU SAUGOMŲ AUGALŲ VARDAIS
Data
2022 09 22
Įvertinimas

Pasveikę ruoniukai su saugomų augalų sutrumpintais vardais (Vikis, Šiurpis, Laibenis, Mėlytas, Vikšris, Dirsuolė, Lūgnė, Blizgė) šį penktadienį bus išleisti į Baltijos jūrą. Šių gyvūnų vardai šiemet ypatingi – tiesiogiai susiję su pajūrio gamta. Šie metai Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti Gyvūnų gerovės metais, todėl vardai buvo renkami kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba ir gavo pajūrio augalų vardus.
Saugomų augalų vardus ruoniukams siūlė moksleiviai, apsilankę Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre bei siųsdami laiškus į šį lankytojų centrą. Dažniausiai vaikų pasiūlyti vardai ruoniukams – pajūrinė zunda, raktažolė pelenėlė, paprastasis kardelis ir porinis česnakas. Akivaizdu, kad siūlydami vardus Lietuvos moksleiviai domėjosi saugomomis rūšimis ir smalsavo, kas auga Baltijos jūros pakrantėse ir Vakarų Lietuvoje.
Rudeninis ruoniukų paleidimas yra ypatingas, nes visi gyvūnai bus su specialiais prie nugaros pritvirtintais siųstuvais, kurie teiks informaciją apie ruonių gyvenimą: kur gyvūnai plaukia, kur ir ką medžioja, kur ilsisi. Tai – ypatingai svarbi informacija, nes ji atskleidžia ne tik ruonių gyvenimo būdą, įpročius, bet ir visos Baltijos ekologinę situaciją – pernai metų duomenys parodė, kad ruoniai plaukia maitintis toli ir giliai į jūrą.
Siųstuvai bus pritvirtinti prie ruoniukų nugaros ir automatiškai aktyvuosis, kai pateks su gyvūnu į sūrų vandenį. Informaciją jie teiks iki pavasario, kol nenukris ruoniams keičiant kailiuką. Duomenys, gauti iš siųstuvų bus sisteminami Lietuvos jūrų muziejaus specialistų, jais bus dalijimąsi ir su kitų šalių mokslininkais.
Kaip informavo Lietuvos jūrų muziejus, visi paleidžiami ruoniukai – sveiki, guvūs, sveriantys daugiau nei 40 kilogramų. O pateko jie į muziejų iš viso Lietuvos pajūrio – sukandžioti, sužaloti, išsekę, sveriantys nuo 9 iki 15 kilogramų, t. y. – dažniausiai mažesnio svorio, nei buvo ką tik gimę. Iš viso šį pavasarį Lietuvos jūrų muziejus išslaugė devyniolika ruoniukų, visiems jiems buvo suteikti saugomų augalų vardai.