GAMTOJE NUOMONĖS FORMUOTOJAIS TAMPA IR PAUKŠČIAI

Data

2021 01 05

Įvertinimas
0
pasimatuok sparn (002).jpg

Keliaudami po saugomas teritorijas lankytojai pastebėjo, kad pažintiniuose ir gamtos takuose atsirado nauji ženklai, rodyklės, kreipiančios pamatyti saugomas vertybes. Naujuose stenduose – daug informacijos apie paukščius, kurie tampa tarsi gamtos „influenceriais", aiškindami – kodėl reikia saugoti natūralią gamtą, paukščių ir gyvūnų buveines.  Apie tai skaitykite Dianos Rakauskaitės straipsnyje, kuris publikuotas naujame Lietuvos ornitologų draugijos žurnalo „Paukščiai" numeryje.

Lankytojus džiugina originalūs informacinės sistemos dizaino sprendimai: informaciniuose stenduose įmontuotos dėlionės, kur tarsi „puzzle“ žaidime gali sudėlioti genį ar kitą paukštį, ranka pakelti rodyklę ir atspėti mįslę.  Kauno marių regioniniame parke prie lankytojų centro galima laipteliais užlipti į didelį lizdą ir pasidairyti aplinkui it kokiam ereliui.

Vieni informaciniai stendai primena knygas, kituose tarsi paveiksluose ant molbertų gali stebėti unikalius parko kraštovaizdžius, trečiuose susipažinsi su „kalbančiais" paukščiais ir gyvūnais. Dažnai iš stendo žvelgiantis paukštis ragina nešiukšlinti miško ar tiesiog pakelti numestą šiukšlę, primena žmogui, kaip reikia elgtis gamtoje.

Įdomus informacinis stendas pasitinka lankytojus prie Kauno marių regioninio parko  lankytojų centro. Čia galima „pasimatuoti“ paukščių sparnus. Smalsumą sužadins vabalų viešbutis, miegapelių inkilo paslaptys, basų kojų ratas ir riešutmedžio pavėsyje įsikūręs milžiniškas lizdas.

Neries regioniniame parke irgi gausu informacinių stendų apie paukščius – apie vandeninį strazdą, tulžį ir kitus sparnuočius. 

Žuvinto biosferos rezervate atnaujintas Žuvinto gamtinis takas, kurio pabaigoje – bokštelis, iš kurio galima stebėti ežere gyvenančius ir migruojančius paukščius. Žuvinte peri didžiausios šalyje nendrinių lingių, plovinių vištelių, gervių, mėlyngurklių populiacijos. Migracijų metu čia apsistoja didžiuliai gervių, žąsų, ančių, tilvikų bei kitų paukščių pulkai. Lankytojams šią vasarą duris atvėrė ir nauja lankytojų centro ekspozicija, kviečianti  apžvelgti įspūdingą Žuvinto ežero biologinę įvairovę. 

Saugomų teritorijų direkcijų planuose – įrengti stendus su QR kodais, kuriuose būtų užkoduoti paukščių balsai. Taip būtų lengviau pažinti sparnuočius ne tik pagal išvaizdą, bet ir pagal čirenimą ar giedojimą.

Keliaujant po saugomas teritorijas prašoma tausoti tai, kas sukurta visų labui, naudotis atsakingai. Labai svarbu suvokti – kas ir kodėl saugoma.