ATRADIMAI PRIE ILGIAUSIO LIETUVOS EŽERO NESIBAIGIA

Data

2021 10 21

Įvertinimas
0
atkarpa lyg eitum ežero dugnu.jpg

Lietuva – ne šiaip ežerų, o ištisų ežerynų kraštas, ir vienas įspūdingiausių iš jų – Asvejos regioninis parkas. Jei dabar šmėstelėjo mintis, kad jo sezonas praėjo, reikia laukti kitos vasaros, vykite šią mintį šalin. Čia tiek nepaprastų gamtos kūrinių, tiek istorinio bei kultūrinio mūsų tautos palikimo ir tokia puiki infrastruktūra, kad bus ką patirti ir dabar, ir žiemą, ir dar visus ateinančius metus. Lankykitės čia nors kiekvieną dieną – atradimų džiaugsmo nepritrūks niekada.  

Įkurtas 1992 metais praėjusio šimtmečio viduryje įsteigto Dubingių landšaftinio draustinio pagrindu, Asvejos regioninis parkas aprėpia daugiau kaip 12 tūkst. hektarų plotą Molėtų, Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybėse. 

Asveja miškais apaugusiais ypač aukštais stačiais krantais ir dar apie 30 aplinkinių ežerų, kalvos, pelkės, brandūs ąžuolynai ir pušynai suformavo savitą įspūdingą kraštovaizdį. 

Vienas gražiausių – Asvejos ežero pakrantės kraštovaizdžio kompleksas, kuris neseniai naujai pritaikytas lankymui: įrengti originalūs informaciniai stendai, poilsio infrastuktūra. Lankytojus sudomins edukaciniai įrenginiai – žaltys, vainikas, tiltas, ežero vingiai, taip pat įdomus žemėlapis „ežero dugne“, kur lyg vaikščiojant Asvejos ežero dugnu galima aplankyti įdomias vietas. Rodyklės ir informaciniai stendai nukreips eiti taku palei ežerą, bus galimybė pailsėti informacinėje pavėsinėje, kur susipažinsite su nupieštomis Asvejos ežero žuvimis. 

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) prie Aplinkos ministerijos (AM) inicijavo jo sutvarkymą pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų, jį vykdė Asvejos regioninio parko direkcija. 

 Pasak VSTT prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, pagal šį projektą jau sutvarkyti Rambyno, Dubysos upės slėnio ir Šventosios aukštupio kraštovaizdžio kompleksai, Liškiavos ir Merkinės piliakalniai Dzūkijos nacionaliniame parke, netrukus visu grožiu atsivers Birštono piliakalnis Nemuno kilpų regioniniame parke. Kad lankytojai galėtų kuo geriau pažinti saugomų teritorijų vertybes, iš viso Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bus sutvarkyta 14 kraštovaizdžio kompleksų.

„Baigėme Europos Sąjungomis lėšomis finansuojamą projektą, kuriuo buvo siekiama pritaikyti lankymui Asvejos ežero pakrantės kraštovaizdžio komplekso dalį. Stačiame brandžiu pušynu apaugusiame Liudgardo šlaite buvo įrengtas mokomasis takas. Miela, kad jau visą praėjusį šiltąjį sezoną lankytojai turėjo galimybę eidami šiuo taku grožėtis Asvejos kraštovaizdžiu, Vainikų sala, pamedituoti gamtiniame amfiteatre, kuris visu gražumu lankytojams atsivėrė iš pusapvalės stačiašlaitės miško daubos pašalinus atžalas ir menkaverčius krūmus“, – vardija Asvejos parko direktorė Adrija Gasiliauskienė.

Visą straipsnį galima skaityti  čia