ATNAUJINTAS STENDAS PRIE SENIAUSIOS VILNIAUS LIEPOS

Data

2022 12 27

Įvertinimas
0
Liepa.jpg

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba už saugomų teritorijų lankytojų bilietų lėšas atnaujino informacinį stendą prie seniausios Vilniaus miesto liepos, kuri auga Sapiegų parke. Ši liepa yra sostinės savivaldybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas.

Senajai liepai –  daugiau kaip 300 metų. Dvikamienė liepa mena laikus, kai buvo kuriamas Sapiegų rūmų parkas. Didikams Sapiegoms priklausęs parkas – vienas iš ryškiausių taisyklingo geometrinio barokinio parko pavyzdžių Lietuvoje. Iki mūsų dienų išlikusi parką juosianti siena ir senieji parko medžiai, baroko laikais paplitęs spindulinis parko išplanavimas.

Senojo medžio rūšis – mažalapė liepa (lot. Tilia cordata). Aukštis – apie 28 m. Kamieno apimtis 1,3 m aukštyje – apie 4,40 m. 

Mažalapė liepa – populiarus medingas medis, paplitęs beveik visoje Europoje. Lapai tamsiai žali, 4-8 cm ilgio, primenantys širdelės formą. Mažalapė liepa pražysta apie 20-us savo gyvenimo metus. Žydi kvapniais gelsvais žiedais birželį ir liepą.

Sapiegų parke galima rasti ne tik įdomių medžių, bet ir nemažai paukščių rūšių. Čia stebimi paprastieji varnėnai, didžiosios zylės, margasparnės musinukės, smilginiai strazdai, geniai ir naminės pelėdos.

Prie senosios Vilniaus liepos ir Sapiegų parke vyksta Nacionalinio saugomų teritotijų lankytojų centro organizuojamos ekskursijos, kurių metu moksleiviai supažindinami su čia augančių medžių rūšimis, atskrendančiais paukščiais.