AR TURISTAMS PATRAUKLŪS OBJEKTAI SAUGOMOSE TERITORIJOSE?

Data

2021 11 12

Įvertinimas
0
Medžių lajų takas Anykščių reg. parke2.JPG

Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ organizuotame renginyje „Lietuvos turistinių vietovių patrauklumo vertinimo tyrimo pristatymas“ buvo paminėti bei išskirti nacionalinių, regioninių parkų objektai ir lankytinos vietos. Geriausio ekspertų įvertinimo tarp pažintinių takų sulaukė Medžių lajų takas, esantis Anykščių regioniniame parke.

Tyrimą atliko tarptautinė rinkos tyrimo agentūra BERENT pagal savivaldybių Turizmo informacijos centrų (TIC) pasiūlytų valstybinių, viešų ar privačių traukos objektų sąrašą. Ekspertai vertino „pirmojo įspūdžio“ vertinimu. Tyrimas buvo atliktas pagal infrastruktūros ir paslaugų išvystymo lygio vertinimo metodiką bei vyko š. m. rugpjūčio 1 - 31 dienomis. Buvo įvertinta 1200 objektų. 

Turistiniai objektai buvo klasifikuojami pagal šias temas: pagrindinės miesto aikštės, muziejus, paplūdimys, autobusų ir geležinkelio stotys, architektūrinio paveldo objektai, kita. Į atskirą vertinimą buvo įtraukti ir gamtos paveldo objektai, pažintiniai pėsčiųjų ir dviračių takai, apžvalgos aukštelės, bokštai, piliakalniai, kurių gausu saugomose teritorijose.

Nustatyti pagrindiniai vertinimo kriterijai: susisiekimas (privažiavimo kelio būklė, susisiekimo galimybės, kt.); objekto būklė (išorinis ir vidinis vaizdas), tvarka (gėlynai, pėsčiųjų takai, šiukšliadėžės, kt), orientavimasis (nuorodos, žymėjimas, informacinis stendas, kelio ženklai, kt.).

Vertinime papildomai įtraukti ir pritaikomieji kriterijai: objekto darbo laikas, apmokėjimo galimybės, pritaikymas neįgaliesiems, draugiškas šeimoms su vaikais ar turistams su naminiais gyvūnais, WC, parkavimo galimybės bei naujas kriterijus - elektromobilių įkrovimo stotelės.

Temoje „Gamtos paveldo objektai, pažintiniai takai“ vertinimo ekspertai pirmą vietą suteikė  Medžių lajų takui, esančiam Anykščių regioniniame parke. Buvo puikiai įvertinta Medžių lajų tako infrastuktūra ir paslaugos: kavinukė, funkcionalus lankytojų WC pritaikytas neįgaliesiems bei šeimoms su vaikais, informaciniai stendai lietuvių ir anglų kalbomis, aiškus vietovės žemėlapis, geros kokybės pėsčiųjų takai, parkavimo aikštelė, pakankamai suoliukų ir šiukšliadėžių, kt. 

Taip pat šioje temoje į geriausių 25-tuką pateko Puntuko akmuo, Pūčkorių pažintinis takas ir atodanga, Sirvėtos regioninio parko mitologinis takas, Olandų kepurės skardis, Parnidžio kopa ir pažintinis takas. 

Temoje „Muziejai, lankytojų centrai, dvarai, pilys ir kiti lankomi objektai“ į TOP 25 pateko Pajūrio regioninio parko lankytojų centras (5 vieta). Ekspertai kreipė dėmesį į šiuos kriterijus: ar pastatas modernus, pažymėtas atpažinimo ženklu, ar aiškiai pateikiamas darbo laikas, ar yra informaciniai stendai lietuvių ir anglų kalbomis, ar tvarkingas ir funkcionalus lankytojų WC, ar pakankamai patogių vietų atsisėsti, ar paslaugūs darbuotojai, gebantys aptarnauti lankytojus, ar vedamos edukacinės programos vaikams.

Temoje „Apžvalgos aikštelės, bokštai, piliakalniai“ į geriausiųjų 25-tuką pateko nemažai saugomų teritorijų objektų: Krekenavos, Nemuno kilpų regioninio parko (Birštono), Metelių, Biržų regioninių parkų apžvalgos bokštai, Merkinės piliakalnis, esantis Dzūkijos nacionaliniame parke, bei Panemunių regioninio parko Seredžiaus piliakalnis. Buvo vertinami: informaciniai stendai, turistinės nuorodos į objektą, funkcionali parkavimo aikštelė, pažymėtos vietos neįgaliesiems, ar pakankamai suoliukų ir šiukšliadėžių...

Lietuvos turistinių vietovių patrauklumo vertinimo išvadoje buvo pateiktos pagrindinės rekomendacijos: gerinti informacijos teikimą turistams užsienio kalbomis, lankytojų ir viešieji WC turėtų atitikti šiuolaikinius higienos standartus, privaloma lankytojus bei turistus priimti savaitgaliais, sudaryti sąlygas bekontakčiam atsiskaitymui, didinti bilietų įsigijimo galimybių įvairovę, gerinti šeimų su vaikais lankymosi patirtį, gerinti lankytojams su augintiniais lankymosi patirtį.