Gamtosauginiai renginiai ir iniciatyvos

Saugomų teritorijų PASO konkursas pratęsiamas ir 2021 metais. Palengvėjus karantinio situacijai, informuosime daugiau.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kviečia aplankyti visus Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, surenkant parkų antspaudus SAUGOMŲ TERITORIJŲ PASE. Skelbiamas vasaros kelionių konkursas, kurio metu aplankius visus 35 valstybinius parkus, gausite prizą – knygą apie saugomas teritorijas. 

Kelionių konkurso po saugomas teritorijas sąlygos: keliaukite nuo 2020 m. birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d. (konkursas pratęsiamas iki spalio 30 d.) , užsukite į 5 nacionalinių ir 30 regioninių parkų lankytojų centrus, pasmalsaukite - ką verta pamatyti gamtoje... Uždėkite antspaudą Saugomų teritorijų pase, nepamirškite įsigyti lankytojo bilieto.

Saugomų teritorijų pasą galima nemokamai pasiimti Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre Vilniuje arba nacionalinių, regioninių parkų lankytojų centruose, taip pat patiems atsispausdinti, paspaudus nuorodą: SAUGOMŲ TERITORIJŲ PASAS

Rekomenduojame kelionę pradėti nuo Nacionalinio lankytojų centro – vartų į saugomas teritorijas bei čia gauti visą informaciją apie konkursą. Taip pat ST paso antspaudus galite pradėti rinkti nuo bet kurio nacionalinių, regioninių parkų lankytojų centro. 

Beveik visuose saugomų teritorijų  lankytojų centruose įrengtos įdomios ekspozicijos, kviečiančios pažinti mūsų krašto valstybinių parkų vertybes, susidėlioti maršrutą ir tuomet keliauti į gamtą iš arčiau pažinti jas. 

Keliaudami po saugomas teritorijas, sužinosite kur yra šaltinių ir upelių kraštas, kur gyvena saugoma „geležinė varlė”, kur mėgsta miegoti lapuotynų karalienė miegapelė… Būtinai užsukite prie Tauragno - giliausio Lietuvos ežero, esančio Aukštaitijos nacionaliniame parke, prie aukščiausios Žemaitijoje Medvėgalio kalvos Varnių regioniniame parke, pasidairykite į Nevėžio upės vingius nuo apžvalgos bokšto Krekenavos regioniniame parke, pamėginkite pažinti retus augalus ir atskirti paukščių balsus.

Europos šalyse ir Jungtinėse Amerikos Valstijose yra populiaru lankytis nacionaliniuose parkuose bei gamtos pase pasižymėti specialiu antspaudu, kad čia buvai. Tai tarsi gamtos pažinimo žaidimas... Šią vasarą, esant karantino situacijai, kviečiame dalyvauti Saugomų teritorijų paso konkurse ir keliauti po gimtą kraštą. Apkeliavusių visus nacionalinius ir regioninius parkus, laukia prizas – knyga, o tų, kurie kiekviename parke nusipirks lankytojo bilietą – kuprinė.

PRIZUS GALITE ATSIIMTI IKI 2020 M. SPALIO 30 D.

Antspaudus bus galima užsidėti nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose (dirba ir šeštadieniais) arba prie jų įėjimo lauke įrengtose vietose. 

Keliaukite po saugomas teritorijas, atrandant vertingiausias mūsų krašto vietas!

Apie akciją daugiau galite sužinoti el.paštu lankytojucentras@vstt.lt

Įsigyk METINĮ (20 eurų) arba ŠEIMOS METINĮ (25 eurai) lankytojų bilietą ir GAUK NEMOKAMĄ EKSKURSIJĄ/EDUKACINĘ PASLAUGĄ po nacionalinių ir regioninių parkų LANKYTOJŲ CENTRŲ  EKSPOZICIJAS.

Žemiau pateikiamos nemokamos ekskursijos/edukacinės paslaugos 2021 m. įsigijusiems METINĮ bilietą. 

 

 

NET IR PASIBAIGUS ĮSPŪDINGIAUSIŲ MEDŽIŲ KONKURSUI, KVIEČIAME APLANKYTI ŠIUOS VERTINGUS SAUGOMUS MEDŽIUS.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kartu su kelionių portalu pamatyklietuvoje.lt 2019 m. vasarą kviečia aplankyti 25 įspūdingiausius Lietuvos medžius – gamtos paveldo objektus. Vieni jų yra lankomi, tačiau kitų medžių reikės paieškoti su navigacija. 

Daugelis mūsų žino ir lankėsi prie seniausio Lietuvos medžio – Stelmužės ąžuolo, kuris skaičiuoja daugiau kaip tūkstantį metų, ar daugiakamienės Raganų eglės Rambyno regioniniame parke, tačiau turbūt nedaug kas matė įspūdingą Dabulevičių maumedį ar Lampėdžių liepą Gražuolę. Tikrai bus įdomu pamatyti suaugusius į vieną kamieną medžius – Ąžuolo ir pušies draugystę, Pušis-Seses ar plačiai išsišakojusią Vartelių liepą, kurios kamieno apimtis beveik šeši metrai. 

Visoje Lietuvoje, ne tik saugomose teritorijose, auga daug nuostabių medžių. Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, išrinkdami įspūdingiausius medžius ir ragindami keliauti po gamtą, norime visuomenei pristatyti vertingus medžius, atkreipti dėmesį į gamtines vertybes. 

LR saugomų teritorijų valstybės kadastre https://stk.am.lt/portal/ yra sužymėti visi gamtos paveldo objektai, vien saugomų medžių mūsų krašte yra apie keturis šimtus. Artimiausiu metu dalis jų bus tvarkomi, statomi nauji informaciniai stendai pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“. 

Kelionių žaidimas „APLANKYK 25 ĮSPŪDINGIAUSIUS MEDŽIUS“ prasidės 2019 m. gegužės 10 d. renginiu prie Adamavo ąžuolo Sirvėtos regioniniame parke, konkursas tęsis iki rugsėjo 10 d.  

Dalyvaudami žaidime keliautojai turės surasti į sąrašą įrašytą medį ir savo mobiliajame telefone pasižymėti (GPS siųstuvo pagalba). 25 įspūdingiausių medžių koordinatės su pasižymėjimo galimybe bus pasiekiamos adresu www.pamatykLietuvoje.lt/medziai .

Aplankę visus 25 įspūdingiausius medžius ir pasižymėję telefone, keliautojai gaus prizo kodą, kurį galės iškeisti į prizą – knygą „Medžiai“ arba knygą „Lietuvos saugomos teritorijos“. 

Kiekvienas, atvykęs atsiimti knygos į Saugomų teritorijų nacionalinį lankytojų centrą (Antakalnio g. 25, Vilnius), dar gaus ir papildomą prizą – nemokamą ekskursiją po Nacionalinį lankytojų centrą bei galės susipažinti su mūsų krašto nacionaliniais ir regioniniais parkais. 

Kelionių žaidimo organizatoriai – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos ir portalas pamatyklietuvoje.lt , partneriai – žurnalas „Kelionės ir pramogos“. 

Kviečiame keliauti po mūsų kraštą, aplankyti įspūdingiausius Lietuvos medžius – gamtos paveldo objektus ir suvokti, kokias puikias gamtos vertybes turime ir privalome jas saugoti.

25 ĮSPŪDINGIAUSI SAUGOMI MEDŽIAI

1.    Adamavo ąžuolas
2.    Ąžuolai Dvyniai
3.    Ąžuolo ir pušies draugystė
4.    Dabulevičių maumedis
5.    Didžioji tuja
6.    Dubravos Dvyniai
7.    Dusetų vinkšna
8.    Glitiškių ąžuolas
9.    Kalnelio daugiakamienė pušis
10.    Karvelių ąžuolas
11.    Lampėdžių liepa Gražuolė
12.    Liepa Motinėlė
13.    Liškiavos liepa
14.    Lūžgalių ąžuolas
15.    Meškėnų liepa
16.    Mingėlos ąžuolas
17.    Papilės penkiolikakamienė liepa
18.    Pušys Sesės
19.    Raganos uosis
20.    Raganų eglė
21.    Rumšiškių miško pušis
22.    Salantų kaštonas
23.    Stelmužės ąžuolas
24.    Varniškių II ąžuolas
25.    Vartelių liepa

 

„GAMTA PO STOGU” - tai Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos organizuojamas renginių ciklas, kurių metu įvairaus amžiaus lankytojams Nacionaliniame saugomų teritorijų lankytojų centre pristatoma Lietuvos kraštovaizdis, gamtos reiškiniai, gyvūnija ir augalija, saugomų teritorijų lankytinos vietos. 

Renginių tikslas – pristatyti saugomas teritorijas, šviesti visuomenę gamtosauginėmis temomis, supažindinti ką ir kodėl reikia saugoti, atskleisti gamtoje slypinčias paslaptis.

Daug lankytojų dėmesio sulaukė renginiai apie nacionalinius ir regioninius parkus, populiarūs buvo renginiai apie stumbrus, vilkus, pelėdas ir kitus saugomus gyvūnus. Auditorija visuomet gausiai susirenka, kai svečiuojasi garsus gamtininkas Marius Čepulis ar Eugenijus Drobelis. Daug lankytojų susirinko į Mindaugo Survilos filmo „Sengirė“ pristatymą...  

Ciklo „Gamta po stogu“ renginiai vyksta kartą per mėnesį. Informaciją apie renginius sekite FB paskyroje

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2020-07-08