ŽEMĖS DIENĄ – DAUGYBĖ ŽALIŲJŲ INICIATYVŲ
Kovo 20-ąją minima Žemės diena. Tai pavasario lygiadienis, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba Žemės dieną mini kiekvienais metais, iškeldama Žemės vėliavą, vesdama žaliąsias pamokas Lietuvos mokyklose, dalyvaudama įvairiose gamtosauginėse iniciatyvose ir renginiuose.
Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 metais. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 metais Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.
Žemės dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į mūsų planetos skaudulius: intesyvų gamtos resursų naudojimą, taršą ir šiukšlinimą, žaliųjų erdvių mažinimą. Gamtosaugininkai kviečia susirūpinti ir prisiminti, kad žmogus egzistuoja gamtos grandinėje, t.y. žmogus yra ne gamtos valdytojas, o jos dalis.
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Agnės Jasinavičiūtės, Žemės diena turėtų paskatinti kiekvieną iš mūsų susimąstyti, ką darome, kad išsaugotume mūsų vienintelę planetą – ŽEMĘ. Mūsų tikslas – ne tik švarus oras, vanduo ir vaizdingas kraštovaizdis. Mūsų tikslas – pagarba visiems žmonėms ir kitoms gyvoms būtybėms žemėje.
Dalinamės naudingais patarimais kaip prisidėti prie Žemės išsaugojimo.
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba Žemės dienos proga jau surengė ir dar surengs daugybę žaliųjų pamokų moksleiviams, kurių metu aiškinama – ką ir kodėl reikia saugoti, kodėl svarbu puoselėti žaliąjį Žemės rūbą.
Tarnybos atstovai kovo 20 d. prisijungs prie Prezidentūros iniciatyvos „Žaliosios ateities herojus”, o VSTT direktorė Agnė Jasinavičiūtė dalyvaus diskusijoje „Kuriant žaliąją ateitį”.
Valstybės pažinimo centro naujos parodos turinį padėję kurti Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistai kviečia klimato kaitos kontekste pagalvoti apie Lietuvos ekosistemą, kaip visumą, kurioje visos gyvybės formos bando darniai sugyventi. Pagrindiniai naujos parodos herojai - keturi reti, saugomi ir į Lietuvos Raudonąją knygą įrašyti gyvūnai: Balinis vėžlys, Didžioji miegapelė, Kraujalakinis melsvys ir Baltasis kiškis, kurių akimis lankytojas žvelgia į jų išlikimo iššūkius, o siūlomi sprendiniai – trumpi pasakojimai, kviečiantys kūrybiškai mąstyti ir ieškoti kelių, prisidedančių prie žalios Lietuvos kūrimo bei išsaugojimo.
Kovo 23 d. VSTT direktorė Agnė Jasinavičiūtė ir viešųjų ryšių specialistė Diana Rakauskaitė dalyvaus jaunųjų geografų renginyje „Atlieka(m)“, kuris irgi dedikuotas Žemės dienai. Čia bus diskutuojama apie gamtos teršimo problemas.
Žemės valandos išvakarėse kovo 24 d. Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje vyksiančioje konferencijoje „Aplinkosauginis švietimas: nuo teorijos iki praktikos“ VSTT atstovė skaitys pranešimą apie gamtos mokyklas saugomose teritorijose.
Žemės dienos proga nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose vyksta daugybė gamtosauginių renginių ir žaliųju pamokų, keliami inkilai paukšteliams, organizuojamos švarinimo talkos.
Žemės diena įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi!