Šiliniškių gūbrys Aukštaitijos nacionaliniame parke. Nuotrauka - Mariaus Semaškos.
Balandžio 17 d. LR Seime vyko konferencija, skirta Aukštaitijos nacionalinio parko 50-mečiui ir veiklos apžvalgai. Konferencijoje dalyvavo Seimo nariai, Aplinkos ministerijos atstovai, Aukštaitijos miestų merai, saugomų teritorijų darbuotojai, mokslininkai ir kiti svečiai.
Konferenciją organizavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, LR Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.
Konferencija buvo tiesiogiai transliuojama Seimo atviru kanalu, galima pasižiūrėti čia
Aukštaitijos nacionalinis parkas – pirmasis nacionalinis parkas Lietuvos teritorijoje, įkurtas 1974 metais Aukštaitijos rytinėje pusėje.
Profesoriaus Česlovo Kudabos ir dar keleto gamtosaugos autoritetų iniciatyva 1974 m. kovo 29 d. buvo patvirtinta pirmoji Lietuvos nacionalinio parko planavimo schema. Ši diena ir laikoma parko gimtadieniu. Buvusiam LTSR parkui Aukštaitijos nacionalinio parko vardas suteiktas 1991 metasi, Lietuvai atgavus nepriklausomybę.
Aukštaitijos nacionaliniame parke saugoma unikali trijų kraštovaizdžio sričių sandūroje esanti Žeimenos aukštupio ekosistema, gamtos ir kultūros vertybės. Parko plotas - daugiau 40 tūkstančių hektarų, vandenys užima 15,5 procentų, miškai – 69 procentų teritorijos. Tai antras pagal plotą nacionalinis parkas Lietuvoje. Didžioji Ažvinčių-Minčios girios dalis bei maža Labanoro girios dalis yra nacionalinio parko ribose.
Aukštaitijos nacionaliniame parke - daugiau kaip 100 ežerų ir ežerėlių, besijungiančių protakomis ir upeliais. Didžiausias parko ežeras yra Kretuonas – 829 ha. Tauragno ežeras yra giliausias ne tik Aukštaitijos nacionaliniame parke, bet ir visoje Lietuvoje (gylis – 62,5 m). Aukščiausios viršukalnės Tauragnų ežero apylinkėse siekia per 200 metrų, o žemiausios įdubos užlietos ežerų iki 62 metrų gylio. Šių aukščių amplitudės ribose išsitenka didžiulė viso Aukštaitijos nacionalinio parko paviršiaus mozaika: kalvagūbriai, dubakloniai, terasos, slėniai, lygumos...
Daugiau apie Aukštaitijos nacionalinį parką galite rasti čia