RASOS - VASAROS SAULĖGRĮŽOS ŠVENTĖ

Data

2020 06 21

Įvertinimas
0
Nr.7 Jonines.JPG

Birželio 24 diena pagal liaudies kalendorių - Rasos, Kupolės, Saulės, Krešės – senoji lietuvių vasaros saulėgrįžos šventė, vėliau sutapatinta su šv. Jono diena ir pavadinta Joninėmis. Vasaros saulėgrįža – tai ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas.

Vasaros saulėgrįžos šventėje ypač didelę reikšmę turėjo vanduo. Sakoma, kad išsivoliojęs rasoje trumpiausios nakties rytą būsi sveikas ir gražus. Tą rytą žemdirbiai apibrisdavo arba apsižergę šaką apjodavo pasėlius, kiti išbraidydavo rugių lauką, kad nukrėstų rasą ir padidintų derlių.

Augmenijai priskiriama ypatinga reikšmė. Ilgiausią dieną arba jos išvakarėse surinkti žolynai turi nepaprastų magiškų galių. Žolynų rinkimas švenčių išvakarėse arba rytą prieš saulėtekį vadinamas kupoliavimu. Kupolėmis įvairiuose raštuose vadinamos jonažolės, ramunės, mėlynai ir geltonai žydinčios žolės. 

Tautosakoje sakoma, kad kupolių yra devynios rūšys. Iš jų merginos pindavo vainikus ir puošdavo namus. Kupolės naudojamos vedybiniuose burtuose: merginos prirenka devynių rūšių žolynų, nieko nekalbėdamos pina vainikus ir meta juos per galvas į beržą ar obelį. Kiek kartų mesdavo, po tiek metų tikėjosi ištekėti. Kartais vainiką deda po pagalve, plukdo upe su pritaisyta žvakute, meta į šulinį, palieka kryžkelėje ir pan. Kupole taip pat vadinama kartis, papuošta žolynais. Per vasaros saulėgrįžą renkamo vaistažolės, dažnai anksti rytą prieš saulėtekį.

Saugomų teritorijų direkcijos, puoselėdamos nematerialų kultūros paveldą, rengdavo tradicines vasaros saulėgrįžos šventes. Tačiau šiais metais daug kur jos atidėtos kitiems metams. Nebus švenčiamos  jau tradicija tapusios Joninės ir Žemaitijos nacionaliniame parke, Kernavės kultūriniame rezervate, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke... 

Kitur šventės vyks, tačiau bus laikomasi pokarantininiam laikotarpiui numatytų rekomendacijų. Vištyčio regioninio parko direkcija kartu su vietos bendruomene birželio 23 d. vakare prie Vištyčio ežero organizuoja Joninių šventę. Varnių regioninio parko direkcija švęs Rasas birželio 22 d. vakare ant Šatrijos piliakalnio. Kuršių nerijos nacionalinis parkas yra partneris organizuojant folkloro festivalį „Tek saulužė ant maračių“,  kurio visą programą rasite čia . Sartų ir Gražutės regioninių parko direkcija birželio 23-24  d. organizuoja naktinį žygį gamtoje -  http://sartaigrazute.am.lt/VI/index.php#a/331 

Džiaukimės vasara, kuri dar tik įpusėjo...