PAVELDO DIENOS AUKŠTAITIJOS NACIONALINIAME PARKE

Data

2020 09 25

Įvertinimas
0
ginuciai.jpg

Europos kultūros paveldo dienos  Aukštaitijos nacionaliniame parke buvo pažymėtos įdomiu renginiu. Visi apsilankiusieji Ginučių vandens malūne įvairiose vietose rasdavo ne tik malūno įrangą, tradicinius įrankius, bet ir senųjų Aukštaitijos kaimų langų puošybos pavyzdžių.

Lietuvos 30-mečio proga paroda pavadinta „30 laisvės langų“. Parodoje pateikta skirtinga, savita langų puošybos tradicija, siekiant atskleisti jos įvairovę. Nuo gausių augalinių bei geometrinių iki labai subtilių smulkių dekoro elementų.

Baigiamajame renginyje visi norintys galėjo pasiklausyti  teorinės, bet ilgamete praktika paremtos paskaitos apie senųjų medinių durų ir langų priežiūros bei išsaugojimo galimybes. Puikiai, taikliai ir šmaikščiai šią tema pristatė Kęstutis Cikanas – restauratorius, medžio meistrų draugijos pirmininkas. 

Išbandyti sparčiai nykstantį paveldo elementą – popierines užuolaidėles – kvietė žinoma rytų Aukštaitijos tautodailininkė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė Odeta Bražėnienė. Labai nesudėtinga popieriaus lankstymo ir žirklių technika kiekvienas galėjo pasigaminti savo langui paprastą, bet ne prastą puošmeną. Edukacija puikiai tiko ir vaikams ir suaugusiems.

Apsilankiusieji renginyje taip pat galėjo išgirsti, savo akimis pamatyti ir pajusti veikiantį malūno mechanizmą. Renginio dalyviai džiaugėsi, jog Aukštaitijos nacionaliniame parke daromi svarbūs darbai fiksuojant išeinantį ir ne taip greitai grįžtantį paveldą. Užfiksuoti langų puošybos pavyzdžiai bus įkelti į virtualią erdvę.

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos informacija