2023-10-03

PAŠILIŲ STUMBRYNAS ATSINAUJINO

Po ilgiau nei metus trukusios rekonstrukcijos visuomenei duris atvėrė Pašilių stumbrynas. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vykdomo projekto „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“ metu atlikus stumbryno atnaujinimo darbus sukurta patogesnė infrastruktūra stumbrams ir jų lankytojams.

Objekto rekonstrukciją vykdė Valstybinių miškų urėdija partnerystės sutarties su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba pagrindu. Ši veikla finansuota finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų Sanglaudos fondo lėšomis.

„Džiaugiamės bendru darbu su Valstybine miškų urėdija - atnaujinant istorinį, daugiau kaip 50 metų veikiantį, stumbryną Pašiliuose. Atnaujintas stumbrynas Krekenavos regioniniame parke ir naujasis stumbrynas Dzūkijos nacionaliniame parke Stėgaliuose prisideda prie efektyvesnio Stumbrų apsaugos plano įgyvendinimo, taip pat visuomenės švietimo apie šią saugomą gyvūnų rūšį“, – sakė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Agnė Jasinavičiūtė.

Objekto rekonstrukcijos metu pakeista aptvaro tvora, kadangi ankstesnė jau buvo pavojingai susidėvėjusi, renovuotas stumbryno administracinis pastatas ir kiti infrastruktūros objektai. Įrengti valymo įrenginiai, stumbrų stebėjimo bokštelis, girdyklos, pavėsinės gyvūnams, įrengtos teritorijos stebėjimo kameros, aptvaras suskirstytas į 4 atskiras dalis skirtingoms stumbrų bandoms. Vienas iš suskirstytų aptvarų pritaikytas moksliniams tyrimams.

Lankytojai stumbrų gyvenimą gali stebėti nuo dengtos pakylos – apžvalgos aikštelės, praleisti popietę naujose pavėsinėse šalia stumbrų aptvaro. 

Pašilių stumbryne gyvenantys stambiausi Lietuvos laukiniai gyvūnai stumbrai įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į tarptautinę Raudonąją knygą. Pašilių stumbrynas – unikali vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos.

Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją