2023-12-05

NAUJAUSIO LEIDINIO APIE SAUGOMŲ TERITORIJŲ VERTYBES BUS GALIMA KLAUSYTIS

Naujausias Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos leidinys „Gamtos ir kultūros vertybės saugomose teritorijose“ pirmą kartą išleistas audio formatu. Leidinį bus galima rasti ir pasiklausyti Audiotekoje (https://audioteka.com/lt/). Naujas leidinys skirtas nacionalinių ir regioninių parkų aktualijoms, atskleidžiančios gamtos vertybių įtaką žmogaus gyvensenai, gamtos nulemtą gyvenimo būdą.

Minėtos audioknygos galėsite klausyti per Audioteka programėlę – išmaniuoju telefonu ar planšetiniu kompiuteriu. Naują garsinį leidinį su kodu „SAUGOMA” bus galima klausytis nemokamai.

Patogu tai, kad minėtą audioknygą galima atsisiųsti į savo telefoną ir klausyti be interneto. Audio knygos formatas labai priimtinas ir žmonėms su regos negalia. 

Kiekviename nacionaliniame ar regioniniame parke saugomas ne tik unikalus kraštovaizdis ir biologinė įvairovė, gamtos ir kultūros paveldo vertybės, bet ir tradicinė gyvensena, nematerialusis paveldas. Visais laikais žmogus paisė gamtos sąlygų, mokėjo prie jų prisitaikyti. 14 skirtingų istorijų nukels į skirtingus laikus: nuo seniausio laikmečio, kai buvo saugomos šventos girios, iki nūdienos realybės – tebevykstančių gamtos procesų ir vis dar gyvų tradicijų.

Klausydamiesi audio knygos „Gamtos ir kultūros vertybės saugomose teritorijose“ sužinosite, kad ir Lietuvoje būta tikros gynybinės sienos, išgirsite apie po smėliu ar vandeniu palaidotus kaimus, apie Rambyno kalno didybę, gyvenimą prasmengančios žemės krašte ir apie kitus įdomius reiškinius.

Išleisti šį rinkinį paskatino noras kitaip pristatyti išskirtines šalies saugomų teritorijų vertybes, sudaryti galimybę pajausti gamtos ir žmogaus ryšį, suvokti, kad mūsų veiklos pasekmės gali būti lemtingos.

Leidinio sudarytojos ir redaktorės: Rūta Baškytė ir Diana Rakauskaitė. Leidinį įgarsino radijo laidų vedėjas Simas Stankus. Straipsnių autoriai: Darius Ramančionis, Vykintas Vaitkevičius, Marius Semaška, Giedrė Šukytė, Sigutė Mudinienė, Renata Kilinskaitė, Ramunė Mikitiejeva, Vaida Mozūraitienė, Denisas Nikitenka, Dalia Blažulionytė, Dalia Jakštienė, Rimvydas Striška, Irutė Eidukienė, Sigita Sprainaitytė, Kęstutis Baronas, Vidas Mikulėnas, Jaunutis Bitinas.

Leidiniai apie saugomų teritorijų vertybes leidžiami tradiciškai kiekvienais metais, naujausias – jau šeštasis leidinys. 

Anksčiau leidiniai buvo pasiekiami tiek popieriniu formatu, tiek elektroniniu pdf formatu. Siekiant taikyti tvarumo principą, šių metų leidinys kitoks. Jis išleistas profesionaliu pdf formatu ir įgarsintas audio bibliotekoje audioteka.lt, kuri turi didelę skaitytojų auditoriją.

Visus minėtus leidinius apie saugomų teritorijų vertybes galima rasti Saugomų teritorijų nacionalinio lankytojų centro skaitykloje, nacionalinių parkų ir rezervatų direkcijose, lankytojų centruose, o leidinių (taip pat ir naujausio VI-ojo leidinio) elektroninį variantą rasite paspaudę nuorodą: https://vstt.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gamtosauginis-svietimas/leidiniai