copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirti ir gauti duomenų, kaip šį svetainė yra naudojama.


NAKTIGONĘ PRISIMINUS...

Data

2020 08 12

Įvertinimas
0
Naktigone.JPG

Anykščių regioniniame parke Žirgo take prie Šventosios upės rugpjūčio 13 dieną 18 val. vyks tradicinis „Naktigonės“ renginys. Naktigonė  - išnykęs senovės paprotys, kurio metu vasaros ir rudens naktimis buvo bendrai ganomi kaimo arkliai. 

Siekiant prisiminti ir atgaivinti šį paprotį, Anykščių regioninio parko direkcija jau 9-tą kartą organizuoja simbolinę „Naktigonę“. Kad naktimis mažiau imtų miegas, piemenys užsiimdavo įvairia veikla: maudydavo žirgus, gamindavo rankdarbius, žaisdavo, pasakodavo istorijas prie laužo. Ganydavo pasikeisdami: vieni miegodavo, kiti budėdavo prie laužo. Budėjimo tikslas apsaugoti galvijus nuo vilkų ar vagių. 

Naktigonės tęsdavosi savaitę ar net pora mėnesių. Svarbiausia – naktinio ganymo nauda: jaunuoliai grįždavo namo ant sočių, gražių arklių. Anksti rytą, jodami namo, vaikinai tyčia garsiai dainuodavo arba pūsdavo ragus, kad pažadintų miegančiuosius ir būtų pastebėti. O kas lietuviui yra arklys, žirgas? Ir duonelę kasdieninę auginant, ir visus ūkio darbus nuveikiant, pramogaujant šventėse, ir tėvynę ginant – visur kartu. 

Tačiau, pasikeitus gyvenimo situacijai ir žmonėms nustojus  ganyti bei  šienauti,  natūralios pievos pamažu pradeda  pavirsti krūmynais ar mišku. Todėl saugomų teritorijų darbuotojai turi tikslą - ne tik prisiminti nematerialios kultūros tradicijas, bet ir dėti pastangas, kad būtų sudarytos sąlygos išsaugoti  gamtines vertybes,  buveines ir retus augalus. 

Stovyklavietė, kurioje vyks renginys, patenka į Natura 2000 teritoriją – Šventosios senvages, kuriose  saugomos užliejamos,  stepinės pievos ir buveinės. Čia, jau keletą metų vykdomas gamtotvarkinis projektas, kur sutinkamos vietos ūkininkų ganomos kelios avių bandos bei ožkytės, kurios taip pat prisideda prie šių natūralių pievų išsaugojimo. Todėl, jau tradiciškai į jaukų gamtos prieglobstį ristūnai su šeimininkais atvyks iš Andrioniškio kaimo,  Keblonių kaimo „Mikadoro“ žirgyno ir  Niūronių kaimo „Vilarto" žirgynų. 

Šiais metais bus kuriamas žirgas iš šioje  pievoje augusios nupjautos žolės, šurmuliuos vaikų žaidimų kiemelis ir galimybė piešimo lentoje nuspalvinti žirgelį... Gražiausia šventės dalis – žirgų pasirodymai bei maudynės Šventosios upėje. Vėliau, kvepianti Šventosios pievų žolelių arbata ir vakaronė su Biržų folkloro ansambliu „Siaudela“.