copyright

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirti ir gauti duomenų, kaip šį svetainė yra naudojama.


NACIONALINIAME ST LANKYTOJŲ CENTRE – NAUJA LIETUVAI GRYBŲ RŪŠIS

Data

2020 09 18

Įvertinimas
0
Hortiboletus_bubalinus_03.JPG
Hortiboletus bubalinus. R. Iršėnaitės nuotrauka

Praėjusią savaitę Nacionalinio ST centro kiemelyje aptikta nauja Lietuvai grybų rūšis. Lotyniškas grybo pavadinimas – Hortiboletus bubalinus. Grybą atpažino, apibūdino bei sutiko daugiau apie jį papasakoti, Gamtos tyrimų centro mokslininkė, mikologė Reda Iršėnaitė. Šis ruduo grybų negaili ir valstybinių parkų lankytojų centrų kiemams, pavyzdžiui Aukštadvario RP kiemelis šiuo metu yra pilnas retų ir saugomų Bronzinių baravykų (Boletus aereus).

Naujoji Lietuvai grybų rūšis, dar net neturinti lietuviško pavadinimo, panaši į aksombaravykį (lot. Xerocomus), bet turi ypatingą požymį – perpjovus kepurėlę grybo trama parausta kepurėlės viršuje ir kiek žemiau pamėlsta „saulėtekis virš jūros“ – taip vaizdžiai mikologai apibūdina šį požymį. Grybas paprastai auga po lapuočiais medžiais, dažniausia beržais ir drebulėmis ar tuopomis, parkuose.

Pilna pieva grybų suformuotų „raganų ratų“. Tokiais ratais dažnai auga tauriabudės (lot. Clitocybe) – balti ar pikšvi nedideli grybukai. „Raganų ratai“ atsiranda tada, kai grybui reikalingos maisto medžiagos yra tolygiai pasiskirsčiusi dirvožemyje ir grybieną iš vieno taško "tįsta" link vietų kur tokių maisto medžiagų yra pakankamai. Pievoje tokį ratą formavo ir šviesiai rožinės spalvos grybukai rausvoji balteklė (lot. Calocybe carnea) – tai gana retas grybas, Lietuvoje rastas tik porą kartų. Tipingas pievų grybas – pievagrybis (lot. Agaricus) gana lengvai atpažįstamas, bet rūšių jų daug ir jos jau lengvai neatskiriamos. Jų tarpe pasitaiko ir nuodingų – tad pievagrybius saugiausia grybauti parduotuvėje.

Ant ąžuolo kelmų ir medinių suolų auga ąžuolinis vinguris (Daedalea quercina), o ant senų medžių tikroji pintis (Fomes fomentarius).

Tuo tarpu Aukštadvario regioninio parko miškuose pasipylęs gausus baravykų derlius nustebino ne tik vietinius gyventojus, bet ir atvykusius miško lankytojus. Tačiau nereikėjo eiti į mišką, kai ,,prieš pat akis“, lankytojų centro kiemelyje išaugo bronziniai baravykai (Boletus aereus). Šie grybai labai reti, skanūs, vertingumu tolygūs baravykui, augantys lapuočių miškuose ir yra saugomi.

Primename grybautojams, jog tęsiasi reto vabalo, susijusio su baravykais, raudonviršiais, lepšiais ir kt. skylėtabudiniais grybais, Manerheimo grybinuko (Oxyporus mannerheimii) paieškos. Apie konkursą daugiau galite paskaityti: https://vstt.lrv.lt/lt/naujienos/rinkdami-baravykus-suraskite-manerheimo-grybinuka

Linkime nesibaigiančių atradimų gamtoje šalia jūsų!