„MISIJA - ŠVARI VASARA“ SKAIČIUOJA REZULTATUS

Data

2020 09 23

Įvertinimas
0
IMG_2497.JPG

Vasaros pradžioje Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prisijungė prie pakuočių tvarkymo akcijos „Misija - švari vasara“. Kadangi buvo pastebėta, jog paskelbus karantiną ir kelionių apribojimus į gražiausias Lietuvos vietas plūstelėjo lankytojai, kartu su jais padaugėjo ir paliekamų šiukšlių. 

Misijos „Švari vasara“ metu saugomų teritorijų lankytojų centruose buvo galima gauti šiukšlių maišus, gamtos mylėtojai raginti susirinkti ne tik savo šiukšles, tačiau eidami pažintiniais takais, saugomų teritorijų maršrutais surinkti viską, ką ras pakeliui. Prie šio akcijos jungėsi ir organizacija „Žaliasis taškas“ bei viešoji įstaiga „Kita forma“. Šiandien, skaičiuodamos rezultatus, organizacijos džiaugiasi ir taria ačiū visiems, padėjusiems Lietuvos gamtą padaryti švaresnę.

Šiukšles rinko 15 tūkst. saugomų teritorijų lankytojų
Saugomų teritorijų lankytojų centruose išdalinta apie 15 tūkstančių maišų šiukšlėms rinkti. Iš to galima spręsti, kad prie akcijos prisijungė toks kiekis Lietuvos gamtos lankytojų.
Akcijoje iš viso dalyvavo 30 saugomų teritorijų lankytojų centrų, kiekviename iš jų per šį sezoną apsilankė nuo 7000 iki 10 0000 žmonių. Taigi bent dešimtadalis saugomų teritorijų lankytojų jų buvo sąmoningi, išsinešė savo šiukšles ir surinko svetimas.  
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė sako, jog ši iniciatyva buvo graži ir labai reikalinga, tai supratę saugomų teritorijų lankytojai noriai pasiimdavo šiukšlių maišus.
„Sąmoningi žmonės džiaugiasi natūralia, švaria gamta. Jie supranta, kad tai vabalų, paukščių, žvėrių namai. Jei nešiukšliname savo namuose, tai gal ir jiems nešiukšlinkim?“ – sakė D. Rakauskaitė. 
 Akciją „Švari vasara“ palaikė ir joje dalyvavo mokyklų bendruomenės, stovyklų dalyviai, moksleivių gamtosauginių būrelių nariai, saugomų teritorijų darbuotojai, bibliotekos. Iš viso gamtoje tvarkėsi apie 150 skirtingų organizacijų. 

Moksleivių surinktas šiukšles skaičiuoja tonomis
 Pakuočių tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“, kartu su „Kita forma“ bei Valstybine saugomų teritorijų tarnyba suorganizavo dvi mažesnes ir tris stambesnes talkas (Labanoro girioje, Pajūrio ir Metelių regioniniuose parkuose). Per jas bendromis jėgomis surinkta apie 15 kubinių metrų atliekų, daugiausia – statybinių ir automobilių servisų atliekų. 
Šių talkų metu iš viso sutvarkyti 7 didesni ar mažesni sąvartynai, taip pat iš pažintinių takų ar paplūdimio surinkta apie 50 kilogramų maisto pakuočių. 
Vieną iš talkų pažintiniais takais vedęs Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis išsakė auksinę mintį:
„Miškuose nėra apmokamų nuolatinių valytojų. Žmogus turi suprasti, kad tai, kas valstybės – ir jo paties turtas. O kiekvieną turtą juk reikia prižiūrėti,“ – po talkos sakė Pajūrio regioninio parko ekologas.
Siekiant, kad prie šios akcijos prisijuntų kuo daugiau moksleivių, šiukšlių rinkimas gamtoje, saugomose teritorijose tapo visus metus vykstančios „Žaliosios olimpiados“ vasaros užduotimi. Ši užduotis kasmet būna vis kitokia. 
Moksleiviai pasiraitojo rankoves ir jų rezultatai pribloškė misijos organizatorius. Per vasarą jie surinko: 
4549 kilogramus (arba 4,5 tonos) plastiko atliekų 
557 kilogramus arba pusę tonos popieriaus atliekų
1577 kilogramus (arba pusantros tonos) didelių gabaritų stiklo duženų
1609 kilogramus statybinių atliekų
Arti pusės tonos padangų
851 kilogramų autoservisų atliekų
1 toną – įvarios tekstilės
Įdomiausios gamtoje rastos atliekos buvo medicininės kaukės, vienkartinės pirštinės (karantino laikotarpio „palikimas“), sofa, televizorius, vaikiškas vežimėlis, mobilusis telefonas ir arbatinukas. 
„Prisipažinsiu, „Misija: švari vasara“ pradėjome su šiokiu tokiu nerimu. Ar visuotinės sveikatos problemos neužgoš noro rūpintis aplinka? Ar mokslo metus baigę nuotoliniu būdu, moksleiviai tebenorės gyvų susitikimų? Ar pokyčių išvarginti mokytojai norės skatinti mokinius rūpintis aplinka net ir per atostogas? – prisiminė organizacijos „Žaliasis taškas“ atstovė Asta Burbaitė. – Atsakymus gavome labai greitai – jau birželio pradžioje stebėjome socialinių tinklų įrašų su grotažyme #misijasvarivasara ir sutvarkytų vietų nuotraukų srautą. Šiandien pamiškėse surinktų atliekų kiekį skaičiuojame tonomis ir sakome visiems prisidėjusiems – ačiū, jūs esate tikri gamtos herojai!“. 

Parengta pagal žurnalistės Ingos Labutytės-Atkočaitienės straipsnį.