>
2024-03-29

KIAUŠINIS – GYVYBĖS SIMBOLIS. SU VELYKOMIS!

Kiaušinis simbolizuoja GAMTOS atgimimą... Daug mitų ne tik lietuvių tautosakoje, bet ir skandinavų epuose siejama su kiaušiniu kaip gyvybės simboliu. Velykinė kiaušinių marginimo tradicija irgi atkeliavusi iš labai senų laikų. 

Įvairiuose Lietuvos regionuose kiaušinių marginimo tradicijos panašios: dažniausiai juos išvirdavo apvynioję svogūnų lukštais, taip pat skutinėdavo, margindavo vašku...

Vaškas būtinai turėjo būti bičių, dar galėjo būti iš avilio išimamas pikis, tada tas vaškas sumaišytas su pikiu būdavo rudos spalvos. Margindavo arba ant kietai išvirto balto arba šviesiai nudažyto kiaušinio. Paskui įdėjus į tamsius dažus išeidavo šviesus ornamentas.

Kiaušinius dažydavo gamtiniais dažais: alksnių, juodalksnių arba ąžuolų žieve, burokėlių nuoviru, svogūnų lukštais, serenčio ir šermukšnio žiedais. Šviesesnes spalvas išgaudavo, dažant bruknių ar meškauogių lapais, šieno pabirais, ramunėlėmis, šaltalankio uogomis.

Šiais laikais galima natūraliu būdu dažyti su ciberžole, kinrože, raudonuoju kopūstu, petražolėmis... Pamėginkite margučius dažyti gamtos sukurtomis spalvomis!

Su VELYKOMIS, su atbundančia GAMTA!