2024-04-04

GEOGRAFIJOS NAKTIS MINIMA SAUGOMOSE TERITORIJOSE

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba bei nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos balandžio 5 ir 12 dienomis kviečia paminėti Pasaulinę geografijos naktį. Tai tarptautinė geografinių renginių iniciatyva, kurios metu žmonės iš daugelio pasaulio šalių dalyvauja renginiuose, susijusiuose su geografija.

Geografinių renginių platformą inicijavo Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas 2017 metais. Europos geografinių asociacijų organizacijos (EUGEO) pastangomis ši iniciatyva išplito Europoje, o įsijungus Tarptautinei geografų sąjungai (IGU) išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Šiais metais Pasaulinė Geografijos naktis vyks dviem datomis - balandžio 5 ir 12 dienomis. Kadangi kai kuriose šalyse (ir Lietuvoje) dar vyksta Velykinės atostogos, organizatoriai siūlo Geografijos nakties renginius organizuoti pasirinktinai.

Lietuvoje Pasaulinė Geografijos naktis bus surengta jau 6-ą kartą. Per tuos metus yra įvykę apie 80 geografinių renginių ir festivalių, sukvietę daugiau kaip 4000 žmonių. 

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba dalyvauja keliose prasmingose gamtosauginėse talkose, susijusiose su geografijos tematika. Balandžio 5 d. talka vyks Dzūkijos nacionaliniame parke, o balandžio 12 d. – Panemunių regioniniame parke. Saugomų teritorijų direkcijos taip pat organizuoja daug renginių, dedikuotų Pasaulinei geografijos nakčiai. 

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kviečia į vakarinį žygį „Vingiuotais pamario takais", kuris vyks balandžio 12 d. 17.30 val. Žygio metu lauks įvairios užduotys, diskusijos apie geografiją, nuostabūs pamario vaizdai ir pavasariu kvėpuojantis pušynas. 

Sirvėtos regioninis parkas kviečia pažinti Natura 2000 teritorijas naktį. Balandžio 5 d. 19 val. kviečiama aplankyti Šventos kraštovaizdžio draustinį, kuris priklauso Natura 2000 tinklui. Naktiniais Šventos miško takais dalyviai žygiuos apie 2 km ir klausysis miško garsų, kol pasieks poilsiavietę, kur lauks jaukus laužas ir pokalbiai apie geografiją. 

Anykščių regioninio parko darbuotojai pavakary kviečia žygiuoti Storių pažintinį taką ir ne tik suvokti mūsų planetos dydį, bet ir prisiliesti prie Struvės geodezinio lanko istorijos, matavimų metodų.

O Asvejos regioniniame parke – pokalbis apie mūsų krašto grožį. Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr. specialistas Marius Semaška ne tik gerai išmano šalies gamtovaizdį, bet ir jautriai jaučia jo grožį, kurį atskleidžia savo nuotraukose. Marius susitikime pristatys fotografijų knygą „Saugomas kraštovaizdis – šalies pasididžiavimas“.

Mindaugo Survilos filmą „Sengirė“ galėsite pamatyti Kauno marių ir Krekenavos regioninių parkų lankytojų centruose. Po jo krekenaviškiai net 40 moksleivių pakvies į vakarinį žygį, bus galima tamsoje apsižvalgyti ekspozicijoje ir čia pat pernakvoti. Prie nepakartojamų mokinių potyrių prisidėjo Panevėžio rajono savivaldybė su projektu „Aš – gamtos dalis“.

Žagarės regioniniame parke balandžio 6 d. 19 val. irgi vyks naktinis pėsčiųjų žygis, skirtas Pasaulinei geografijos nakčiai. Planuojama nužygiuoti apie 10 km, startas prie Žagarės dvaro rūmų, kur įsikūręs Žagarės regioninio parko lankytojų centras ir gamtos mokykla. Žygeiviai keliaus link Žvelgaičių ežero. Švėtės upės pakrantėmis pasieks Žvelgaičio piliakalnį ir Žagarės ozą. Toliau žingsniuos Žagarės ozo pažintiniu taku aplink Žvelgaičių ežerą ir pro Raktuvės piliakalnį grįš į Žagarės dvaro rūmus. Žygį paįvairins netikėti pasakojimai geografijos tema. 

Dalyvaukite įdomiuose renginiuose saugomose teritorijose ir domėkitės geografija!

Daugiau apie šių metų Geografijos nakties  renginius Lietuvoje - www.lgd.lt
Pasaulinės geografijos nakties platformos oficialus tinklalapis - www.geonight.net