exclamation

Informuojame, kad nuo 2020-11-27 18:00 iki 2020-11-29 18:00 ir nuo 2020-12-04 18:00 iki 2020-12-06 18:00 bus atliekami IS infrastruktūros perkėlimo darbai. Dėl šios priežasties galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

ES „NATURA 2000“ APDOVANOJIMUOSE NOMINUOTA LIETUVIŠKA INICIATYVA

Data

2020 10 15

Įvertinimas
0
meldines-nendrinukes-projektas-tapo-natura-2000-apdovanojimu-finalininku.jpg
Meldinės nendrinukės projektas – tarp geriausių Europos gamtosauginių iniciatyvų

Vakar buvo paskelbti geriausių gamtosaugos iniciatyvų Europoje apdovanojimų „Natura 2000“ nugalėtojai. Tarp šio konkurso finalininkų – pirmą kartą ir Lietuviška iniciatyva, kuri rūpinasi globaliai nykstančio paukščio – meldinės nendrinukės – apsauga. Šis projektas pretendavo į geriausio Europoje titulą socioekonominės naudos visuomenei kategorijoje.

„Mums nepaprastai smagu, kad meldinės nendrinukės apsaugos projektas sulaukė tarptautinio pripažinimo. Ir ypač – kategorijoje, kuri akcentuoja projekto naudą vietos bendruomenei – jos socialiniam ir ekonominiam gerbūviui. Taip pat smagu, kad kalbant apie gamtosauginius pasiekimus Europoje skamba Lietuvos vardas. Tai pasitaiko ne taip ir dažnai.“ – sako meldinės nendrinukės apsaugos projekto komandos narė Baltijos aplinkos forumo atstovė Rita Grinienė.

Apdovanojimų metu buvo išrinktos 6 geriausios gamtosaugos iniciatyvos, ženkliai prisidedančios prie Senojo žemyno gamtos išsaugojimo ir savo pavyzdžiu įkvepiančios kitus tai daryti efektyviai, patraukliai, orientuojantis į ilgalaikį poveikį. Socio-ekonominės naudos kategorijoje, nugalėjo ispanų piemenavimo skatinimo iniciatyva, tačiau džiugu, jog Lietuva pirma kartą pateko tarp finalininkų.

Apie konkurso nugalėtojus daugiau galima sužinoti:

https://ec.europa.eu/environment/news/eu-awards-excellence-nature-protection-across-europe-2020-10-14_en?fbclid=IwAR3JpKxzIgm8reE2XaXP1LvgR4SV1goMwECci_ctG_ZEtbUplI0uQ5Xk03E

TAPIMAS FINALININKU – JAU PRIPAŽINIMAS

27 finalininkus atrinko profesionalų žiuri, atsižvelgdama į iniciatyvų efektyvumą, originalumą, ilgaamžiškumą, sąnaudų ir naudos santykį bei platesnį sprendimo pritaikomumą. Šiuose apdovanojimuose lietuviška iniciatyva į finalą pateko pirmą kartą. Meldinės nendrinukės apsaugos projektas konkurse pastebėtas dėl to, kad projekto metu kuriama ilgalaikė gamtosaugos sistema, kuri užtikrins atliktų gamtosaugos darbų tolimesnį palaikymą.

„Savo laukuose meldines nendrinukes saugodami ūkininkai turi ženkliai pavėlinti šienavimą kad būtų išsaugoti šių paukščių jaunikliai. Dėl to jie patiria nuostolius, kuriuos kompensuoja mūsų sukurta speciali išmoka, numatyta Kaimo plėtros programoje. Šios priemonės efektyvumą puikiai įvertino ir pačios meldinės nendrinukės – šiemet net 79 proc. jų perėjo būtent tų ūkininkų plotuose, kurie dalyvavo įgyvendinant šią priemonę, o ilgamečiai paukščių populiacijos stebėjimai rodo, jog meldinės nendrinukės populiacija Lietuvoje atsigauna.” – pasakoja meldinių nendrinukių apsaugos projektui vadovaujantis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.

Gamtininko teigimu, vėlai nušienauta žolė pašarui nebetinka, todėl reikėjo rasti būdą ją prasmingai panaudoti. Šį iššūkį gamtininkai sprendžia pastatę biomasės perdirbimo cechą Drevernoje. Jis surenka šlapynėse likusią žolę iš vietos ūkininkų ir perdirba į naują produktą – žolės granules, kurios naudojamos gyvulių pakratams, patalpų šildymui. Ilgainiui, granulių pardavimai turėtų  padengti cecho veikimo kaštus ir šiai gamtosaugos sistemai nereikės išorinės paramos.

 „NATURA 2000“ APDOVANOJIMAI – GERIAUSIOMS GAMTOSAUGOS INICIATYVOMS

„Natura 2000“ apdovanojimai sukurti siekiant apdovanoti geriausiai tvarkomas „Natura 2000“ teritorijas ir pademonstruoti pridėtinę šio gamtinių teritorijų tinklo naudą vietos ekonomikai. Apdovonojimų metu reiškiama pagarba ir padėka tiems, kurie nenuilstamai dirba, kad „Natura 2000“ tinklas būtų sėkmingas, ir atkreipiamas visuomenės dėmesys į svarbiausius pasiekimus.

„Natura 2000“ apdovanojimai organizuojami nuo 2014 m. Tai – jau penktasis tarptautinis projektų konkursas. Šiemet apdovanojimams buvo pateiktos 79 paraiškos iš 26 Europos Sąjungos šalių ir Didžiosios Britanijos penkiose kategorijose, iš jų nepriklausomi ekspertai atrinko 27 finalininkus. Šiemet tarp finalininkų pirmą kartą atsidūrė lietuviška iniciatyva – meldinės nendrinukės apsaugos projektas..

„Natura 2000“ teritorijų tinklas siekia užtikrinti ilgalaikį vertingiausių ir pažeidžiamiausių Europos rūšių bei buveinių išlikimą. Šis tinklas yra Europos gamtos ir biologinės įvairovės politikos ašis. „Natura 2000“ tinklą sudaro daugiau nei 27,800 teritorijos. Iš viso, tinklas apima beveik penktadalį Europos žemyninės ir beveik 10 % jūrinės teritorijos. Tai – didžiausias vieningai koordinuojamas gamtinių teritorijų tinklas pasaulyje.

Originalus Europos Komisijos pranešimas:

https://ec.europa.eu/info/events/european-natura-2000-award-ceremony-2020_en

Baltijos aplinkos forumo informacija