BUS TVARKOMI LIŠKIAVOS IR MERKINĖS PILIAKALNIAI

Data

2019 11 08

Įvertinimas
0
Į Merkinės piliakalnį po tvarkymo bus galima užlipti iš kitos pusės
Į Merkinės piliakalnį po tvarkymo bus galima užlipti iš kitos pusės

Kitais metais bus tvarkomi ir naujai pritaikomi lankymui turistų pamėgti Merkinės ir Liškiavos piliakalniai, esantys Dzūkijos nacionaliniame parke. Ne tik atnaujinami laiptai, informaciniai stendai, rodyklės, bet bus ir originalesnių rekreacinės infrastuktūros sprendimų. 

Merkinės piliakalnyje bus panaikinti buvę laiptai, tarsi „užtrauktukas“ perrėžę kalną. Laiptai atsiras kitoje piliakalnio pusėje, Numatyti konservavimo darbai: buvusių takų ir laiptų vietų užvelėnavimas, taip pat paviršinės erozijos židinių panaikinimas. 
Projekte numatyti tvarkomieji darbai: pėsčiųjų takai, terasuoti pėsčiųjų takai, mediniai laiptai, apžvalgos aikštelė. Naujai statomas pėsčiųjų tiltelis per Stangės upelį. Vietos bendruomenės renginių vietoje pietinėje pašlaitėje - įrengiama žaliatakio danga, ugniavietė, suoliukai. 

Prie Merkinės piliakalnio taip pat bus atnaujinamos informacinės rodyklės, įrengiamas originalus skaidrus stendas su piešiniu, vaizduojantis piliakalnio vaizdą istoriniu gyvavimo laikotarpiu. 

Kad nuo regyklų atsivertų ne tik unikalioji Nemuno ir Merkio santaka, bet ir kitos panoramos, bus vykdomi kraštovaizdžio formavimo kirtimai. 

Naujai bus pritaikoma lankymui ir Liškiavos piliakalnio teritorija, kuri apima Liškiavos pilies pietvakarinio bokšto liekanas bei Liškiavos dvarvietę. Naujai statomi pėsčiųjų takai, terasuoti takai, laiptai.

Piliakalnio ir dvarvietės tarpukalnėje planuojama edukacinė erdvė su informaciniais stendais, rodyklėmis, ugniaviete, edukaciniu meniniu simboliu. Informaciniuose stenduose pateikiama informacija apie kultūros ir gamtos paveldo objektus, jų vertingąsias savybes. Ant lauko riedulių nuoskalų užrašomos pagrindinės Liškiavos istorinės datos, asmenybės, įvykiai.

Siekiant išvengti erozijos dėl savavališkų išvažinėjimų, užtvarais apribojamas patekimas į piliakalnio ir dvarvietės tarpukalnę. Sutvarkomi esami vejos išvažinėjimai, ištrypimai. Įrengiami teritorijų riboženkliai. 

Projekte numatyta Liškiavos pilies pietvakarinio bokšto liekanos tvarkyba: restauravimo, konservavimo, remonto darbai.

Prie Liškiavos piliakalnio taip pat jautriai suplanuoti  kraštovaizdžio formavimo kirtimai, išryškinant archeologinio paveldo objekto vertingąsias savybes. Projektuojami tvarkymo darbai: krūmų kirtimas, šienavimas, žolinės dangos suformavimas, siekiant atverti užgožtas paveldo objekto dalis. 

Kadangi abu Dzūkijos nacionalinio parko lankytini objektai labai populiarūs, planuojama skaičiuoti lankytojų srautus, įrengiant lankytojų skaičiuotuvas prie Merkinės ir Liškiavos piliakalnių.

Šie piliakalniai yra saugomose teritorijose ir tvarkomi pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų. Projekto vykdytojas  – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, partneris – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija.