2024-UOSIUS IŠLYDINT DŽIAUGIAMĖS NUVEIKTAIS DARBAIS
Besibaigiant 2024-iesiems Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba nori pasidžiaugti nuveiktais darbais ir padėkoti visiems, kas prisidėjo prie saugomų teritorijų puoselėjimo bei tvarių gamtosauginių veiklų.
Šių metų pabaigos statistikos duomenimis Lietuvoje turime 18,5 procentų saugomų teritorijų (aktualiausią informaciją visuomet rasite Saugomų teritorijų valstybės kadastre https://stvk.lt/). Šį padidėjimą pasiekėme, kadangi buvo kruopščiai rengta ir pateikta Vyriausybei tvirtinti Asvejos, Anykščių, Kurtuvėnų, Sartų ir Žagarės regioninių parkų planavimo schemos ir draustinių planavimo dokumentai. Rengiant dokumentus pavyko rasti ne vieną gamtosaugai palankesnį sutarimą, pvz. kad atsirastų nauji gamtiniai rezervatai (Karalmiškio sengirės rezervatas Kurtuvėnų regioniniame parke).
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės dr. Agnės Jasinavičiūtės, reikšmingas pokytis visai saugomų teritorijų sistemai buvo naujasis saugomų teritorijų įstatymas, kuris įsigaliojo 2024 m. liepos 1 dieną. Šis įstatymas suteikė Tarnybai ir Saugomų teritorijų direkcijoms atsakomybę įgyvendinti nustatytą saugomų teritorijų politiką, rengti biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsaugos, ekosistemų atkūrimo priemones ne tik saugomose teritorijose, bet visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Taip pat nuo šiol galima nustatyti privačias saugomas teritorijas.
Svarbu ir toliau siekti, kad būtų užtikrinama efektyvi gamtinių vertybių apsauga, kad efektyviai būtų sprendžiami biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio išsaugojimo klausimai visoje Lietuvoje.
Vienas geriausių gamtosauginių sprendimų 2023 m. buvo patvirtinti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme numatytus žemėlapius, kurių tikslas - išsaugoti natūralias pievas ir ganyklas, pelkes ir šaltinynus. 2024 m. nagrinėjome įvairius paklausimus, įvyko du žemėlapių atnaujinimai ir šių metų pabaigoje Lietuvoje yra 74141 ha natūralių pievų ir ganyklų, 111252 ha pelkių ir šaltinynų.
2024 m. daug dėmesio skirta reikšmingumo procesui dėl miškų kirtimų „Natura 2000“ teritorijose. Tai yra viena iš priemonių vykdyti gamtosaugą ir gerinti biologinės įvairovės apsaugą. Saugomų teritorijų direkcijos per šiuos metus išnagrinėjo beveik 10000 atvejų.
Geresnei miškų apsaugai Tarnyba nuo 2022 m. įgyvendina „2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programos patvirtinimo" priemonę Nr. 02-001-06-08-01 „Išsaugoti biologinę įvairovę“". Išperkami privatūs miško sklypai, kurie yra vertingi biologiniu požiūriu. Šiai dienai jau yra išpirkta 350,33 ha.
Džiaugiamės, kad nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūrs "Naturalit" projekto komanda ir saugomų teritorijų direkcijomis aktyviai organizuojame savanorystės veiklas, į pagalbą kviečiant Lietuvos įmonių komandas padaryti gamtai naudingų darbų. 2024 m. įvyko 93 talkos, kuriose dalyvavo daugiau nei 2500 žmonių. Tikimės, kad ši veikla gyvuos ir toliau.
Šių metų pabaigoje Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba išleido leidinį „Gamtos ir kultūros vertybės saugomose teritorijose“, kuris dedikuotas Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų, rezervatų išskirtinei vertei pristatyti. Šį leidinį bus galima skaityti ne tik lankytojų centruose ar bibliotekose, bet ir nemokamai pasiklausyti Audioteka.lt
2024-ieji buvo sukakčių metai! Aukštaitijos nacionalinis parkas minėjo 50 metų jubiliejų, o Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas šventė savo 45-metį. Šie jubiliejai primena, kokia svarbi mūsų misija – saugoti gamtos ir kultūros paveldą.
Jeigu dar nesilankėte, būtinai aplankykite atnaujintas ekspozicijas Aukštaitijos, Kuršių nerijos nacionaliniuose parkuose, taip pat Rambyno regioninio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato lankytojų centruose.
Pagramančio regioninio parko Akmenos ir Jūros upių santakos apžvalgos bokštas praėjusiais metais buvo pripažintas „Sėkmingiausiu turizmo objektu Lietuvoje“, o šiemet tokiu pretenduoja tapti Dubysos regioniniame parke esantis Lyduvėnų geležinkelio tiltas, kurį pritakėme lankymui. Atiduokite balsą už šį objektą - https://turizmo-sekmingiausieji.lt/
Saugomų teritorijų sistemos vizija skamba taip: „Išsaugotos gamtos, kultūros ir kraštovaizdžio vertybės – šalies pasididžiavimas“. Džiugu matyti, kad šią viziją pastebi ir pasaulis – visi 5 Lietuvos nacionaliniai parkai buvo paminėti tarp vertų aplankyti „Lonely Planet“ pasauliniame kelionių žurnale.
Kviečiame pažinti ir lankytis mūsų krašto saugomose teritorijose bei puoselėti ir saugoti GAMTĄ!
SAUgoma ir TAU!
Tvarių ir sėkmingų Naujųjų metų!