2024-02-01

2024 METŲ MEDŽIŲ „EUROVIZIJA“

Basanavičynės kaštonas, laimėjęs Lietuvos 2023 metų medžio titulą, pradeda kelionę link Europos 2024 metų medžio titulo. Šį konkursą galima drąsiai vadinti Europos medžių „eurovizija“, todėl vasario 1 dieną prasidedančiame balsavime kviečiame balsuoti už šį istorinį medį.

Šiemet konkurse be Jono Basanavičiaus gimtinėje augančio kaštono varžysis dar 14 pačių įvairiausių medžių iš Belgijos, Čekijos Respublikos, Estijos, Ispanijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Kroatijos, Latvijos, Lenkijos, Nyderlandų, Portugalijos, Prancūzijos, Slovakijos, Ukrainos.

Kaip pabrėžia Lietuvos metų medžio konkurso organizatorius, VšĮ „Lietuvos arboristikos centras“ vadovas Sigitas Algis Davenis, „Europos metų medis“ nėra medžių grožio konkursas: „Konkurso rengėjai ieško medžio su įdomiausia istorija, o pačiu renginiu siekiama pabrėžti žmogaus ir medžio bendrystę, medžių svarbą Europos gamtos ir kultūros paveldui“.

Europos metų medžio konkurso tikslas yra atkreipti dėmesį į medžių senolių svarbą gamtos ir kultūros paveldui, kuriuo privalu rūpintis ir saugoti.

Jono Basanavičiaus gimtinės lankytojus pasitinkantis kaštonas išties įspūdingas: jo aukštis siekia 19 metrų, o lapų lajos skersmuo plačiausioje vietoje yra 21 metras; kamieno apimtis daugiau nei metro aukštyje viršija 3 metrus. Spėjama, kad kaštonui gali būti apie 200 metų.

Senasis kaštonas mena Jono Basanavičiaus ir jo šeimos gyvenimo čia laikus. Amžininkai liudija, kad po juo žmonės burdavosi net ir sovietmečiu, kai sodyba visiškai sunyko ir tapo negyvenama. Taip jie norėdavo pagerbti patriarchą, išreikšti savo pilietiškumą ir patriotiškumą, nors tuomet už tai buvo baudžiama.

Basanavičynės paprastąjį kaštoną (Aesculus hippocastanum L.) išvysti gali kiekvienas Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio Jono Basanavičiaus gimtinės lankytojas.

Europos medžio konkurso balsavimas vyks iki vasario 22 dienos. Tarpiniai balsavimo rezultatai bus paskelbti vasario 8 ir 15 dienomis. Europos 2024 metų medžio titulą pelnęs medis bus paskelbtas kovo 20 dieną konkurso apdovanojimų ceremonijoje Europos Parlamente, Briuselyje.

Raginame aktyviai balsuoti – https://www.treeoftheyear.org/vote Galite savo balsą atiduoti keliems favoritams. 

Europos metų medžio konkursą organizuoja Aplinkos partnerystės asociacija, jungianti šešias Europos aplinkosaugos organizacijas ir ieškanti medžių, tapusių neatskiriama bendruomenės dalimi, jos šerdimi. Konkurso organizatoriai nepaliaujamai ieško naujų partnerių Europoje ir siekia, kad vietos įžymybėmis pripažintų medžių apsauga taptų tarptautinių diskusijų tema.

Europos metų medis renkamas nuo 2011-ųjų. Konkurse dalyvauja nacionalinius konkursus laimėję metų medžiai. Geriausią iš jų kasmet renka šimtai tūkstančių rinkėjų. Jų aktyvumas nulemia, kuris medis tais metais tampa nugalėtoju. Lietuva į šį konkursą įsitraukė 2017 metais, pateikusi Lietuvos 2016 metų medžiu išrinktą Stelmužės ąžuolą.

Parengta pagal VšĮ „Lietuvos arboristikos centras“ informaciją